1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Štěkání a vytí pejska z útulku
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Štěkání a vytí pejska z útulku

Soňa (Host) v Sobota, Leden 05 2013, 08:00
Dobrý den,
včera jsme si přivezli z útulku dvouletého psa křížence labradora a brazilské fily. Je to zlatíčko, ovšem problém je v tom, že vyje a štěká. Je na zahradě v kotci, ovšem není v něm déle jak dvě hodiny, chodíme neustále ven, nebo ho pustíme na zahradu. Vyje zpravidla jen když s ním na zahradě nikdo není když je s námi je štastný hraje si apod. Ovšem jakmile odejdeme, spustí svůj hrubý hlas. Bohužel máme za zahradou paneláky a lidi zvažovali trestní oznámení, i když štěká s přestávkami jeden den... Jsme z toho zoufalí, je jasné, že se to nedá jen tak za den či dva napravit, ale nechceme mít problémy s policíí. Co máme podle Vás v takové situaci dělat? Poradíte nám, prosím Vás co nejdříve? Pejska vracet nechceme, doufáme, že se to dá nějak řešit.
Děkuji Hlavicová
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pondělí, Leden 07 2013, 07:16 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  Informací, které poskytujete, je málo. Nevím, jak je na tom pes s poslušností, nevím, proč vyje a štěká, zda je to proto, že si vynucuje, nebo má úzkost ze samoty, nebo se bojí, že jej opustíte, ... toto vše se dá z chování psa poznat. Neznám velikost a váhu psa, neznám stavbu těla, nevím, zda se chová spíše jako brazilská fila, nebo spíše jako labrador, jaký má s vámi vybudovaný kontakt, nevím, jak reagujete na to, když štěká a spoustu dalších dotazů. Namísto toho napíšete, že je zlatíčko. Nevím jak vypadá pes, co je "zlatíčko".
  .
  Přečtěte si po sobě prosím pomalu svůj stručný dotaz. Přesto, že je velmi stručný, najdete v něm možná i částečnou odpověď na váš problém:

  Tak za prvé, pes není na hraní, psa naučte raději poslušnosti. Zde opět zdůrazňuji rozdíl mezi tím, že pes "umí" nějaké povely a mezi tím, že poslouchá.
  Za druhé, vybudujte u něj kontakt na člověka, předpokládám, že když je z útulku a máte jej doma jeden den, bude toto věc, která u něj bude pravděpodobně chybět. Kontakt na člověka ve smyslu, že pes vás chce poslechnout, naučte jej, aby na vás "visel očima", snažil se okamžitě vyhovět tomu, co po něm chcete.
  Za další, píšete, že pes je zlatíčko a když si s ním hrajete, je šťastný. Znovu bych chtěl napsat, že pes není na hraní, obzvláště pak kombinace, kterou jste si zvolili. Když si s ním hrajete, je šťastný. Ale když jej dáte do kotce, vyje a štěká. No, tak to on vám dává pravděpodobně najevo, že chce být "šťastný" pořád, to je, že si s ním musíte hrát a v kotci, tam on tedy nebude. Nevím, neviděl jsem, ale z toho, co vnímám z emoce, která je ve vašem dotazu obsažena, jako podtón zní, že tak trochu děláte svému psovi sluhu.
  Dále, uvědomte si, že když si hrajete se psem, a to i s malým, pes při hře získává nad člověkem převahu (aspoň z pohledu jeho očí), on je mrštnější, hbitější, rychlejší, unikne vám kdykoliv on si usmyslí, u psa váhové kategorie, kterou máte doma, je pes navíc také na fyzické úrovni ještě i silnější než vy. Toto vše mu hrou dáváte pocítit a pak se nelze divit, že pes neposlechne toho, kdo je slabší. V jeho psím světě platí, že slabší poslouchá silnějšho, naopak to dobrovolně neplatí nikdy. A při hrách vždy poskytujeteme psu dostatek příližitostí k tomu, aby se ustavil do role silnějšího, do nadřízené pozice.
  .
  Podívejte se na váš problém psíma očima: pánečci si se mnou hrají, to se mně líbí. Pak mně zavřou do kotce, tomu nerozumím, nevím proč to udělali, proč mne vystrčili ze smečky a sami šli do domu. Pes začne štěkat a vy se pravděpodobně ihned objevíte a okřiknete jej, nebo jej přemlouváte, aby neštěkal, nebo mu dáte pamlsek - úplatek, aby něštěkal, ....., nevím, neviděl jsem. V každém případě pes dosáhne svého za pár okamžiků. Vy jej zavřete do vězení a on si štěkotem přivolá obsluhu branky od kotce. Pes si řekne: Aha, tak se to dělá. Když mně zavřou do basy, tak stačí zaštěkat, a sluha je okamžitě zpátky. A už se naučil, jak vás přivolat a vy jste svého psa během pár minut naučili výt a štěkat a nyní se ptáte, jak to odstranit. Ale nejslepší řešení problému je problémům předcházet, problémy vůbec nevyrábět. A vy jste během chvilky jeden vážný stihli udělat.
  .
  Poradím vám jednu důležitou věc, kterou neustále opakuji ve svých článcích: Uvědomte si, že pes má jinou psychiku, než člověk, má jiné city. Vy jste ti, kdo se musí tomuto přizpůsobit, musíte se naučit myslet, jako myslí pes a podle toho se k němu chovat, pak vám bude pes rozumět. Pravděpodobně zahrnujete svého psa přemírou člověčí lásky a něhy a neposkytujete mu dostatek prostoru k tomu, aby on dával vám, to co pes chce dávat člověku: Psí oddanost, věrnost, poslušnost. Ale toto nedělá pes automaticky a nedělá to na povel, toto dělá jen tomu, kdo si u psa vybuduje přirozenou autoritu a pes k takovému člověku vzhlíží jako k tomu, kdo organizuje jeho čas a učí jej chování v lidském světě.
  My, lidé, často dáváme psovi spoustu věcí, a nepřemýšlíme, zda mu přitom uspokojujeme jeho potřeby, nebo mu to, co mu poskytujeme, dáváme proto, abychom uspokojili naše potřeby, neboli, zda to, co děláme, děláme opravdu pro našeho psa, nebo to děláme pro sebe.
  .
  Chování psa se nedá, jak píšete, napravit za jeden den, ale uvědomme si, že za pár hodin se dá toho u psa pokazit docela dost hodně. Náprava pak bývá obtížná.
  Já nevím, ale já bych psa, kterého máte doma, raději okamžitě socializoval, tedy učil jej pravidlům chování. Pravidlům chování v lidské společnosti, ve společnosti psů. Pes pak začne rozumět tomu, jak se má v běžných situacích při setkání s lidmi chovat, jak se má chovat k ostatním psům. Učte jej, co se smí a co se nesmí.
  Pak vám pes bude rozumět, pak vás bude dobrovolně poslouchat.
  .
  RNDr. karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka