1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Štěně peruánského naháče je příliš dominantní
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Štěně peruánského naháče je příliš dominantní

Karolína S. (Host) v Pátek, Září 27 2013, 10:52
Dobrý den, pět týdnů máme nového psa. Štěně peruánského naháče, šest měsíců staré. Doma máme již jednoho peruánského naháče, 2 roky. Pánička prvního psa je naše dcera. Pro druhého psa si jel manžel s druhou dcerou, která je pánička nového štěněte. Zkrátka v současnosti má každá z našich dcer svého psa o kterého se stará. Nové štěně se hned z počátku v rámci psů chovalo dominantně. Například První pes - Artur, sedí na gauči, nové štěně - Garp, skočí na gauč, Artur zavrčí a skočí z Gauče a Garp si lehne na jeho místo. Tohle jsme nechali tak, říkali jsme si, že si to psi mezi sebou vyřeší sami. Přišla k nám moje sestra se svým psem, také naháčem, ale osrstěným. Garp po něm strašně vrčel, byl fakt zlý, sestra z toho byla hotová a tak nějak skoro utekla. Asi za čtrnáct dní přišla znovu sestra, ted už bez psa a jak vešla domů Garp po ní vyjel, vrčel a štěkal. Rukou mu naznačovala, aby po ní neskákal a říkala - nesmíš. On si ji obešel zezadu a kousl ji do horního stehna. byli jsme z toho všichni hotový. Ryfle neprokousl, ale měla tam modřinu. A stopy od zubů. Takže stisk. Pes dostal od dcery přes zadek. Od té doby řešíme, jak s ním dál. Sedí s náma na gauči a taky upřímně nikdo z nás doma není tak dominantní a razantní, aby byl pro něj autoritou. Tak alespoň to cítím já v současnosti. Chtěla bych vás poprosit o radu, případně bych s Garpem dojela i pokud se dají napravit naše chyby, podstoupila se psem výcvik, .... prostě hledám pomoc, protože jinak ho asi budeme muset dát pryč. Potřebovala bych vysvětlit jeho různé chování, například: Přijdu domů, a nereaguji na psi, na jejich skákání. říkám si, že já se s nima přivítám, až budu chtít. Až se psi uklidní, tak je pohladím. Tak jsem učinila i dnes, ale jak jsem si potom Garpa zavolala, přišel ke mě, natáhla jsem k němu ruku a počůral se. Tak mu dcera dala na zadek a šla s ním hned ven. Pak jsem odjela, přijela a situace se opakovala s tím, že když jsem natáhla ruku čůral, ruku jsem stáhla a přestal, ruku jsem znovu natáhla k pohlazení a zase čůral. Nechápu to. Buď má ze mě strach nebo si dělá ze mě legraci. Opravdu jsem vcelku zoufalá, Garpa máme moc rádi, neradi bychom o něj přišli a všichni cítíme, že mu prostě vůbec nerozumíme.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pátek, Září 27 2013, 10:57 · Skrýt · #1
  Dobrý den, to,

  jak celou situaci popisujete, ukazuje na to, že pravděpodobně vy, dospělí jste nezvládli situaci s příchodem nového štěněte. Jediný, kdo se zachoval správně, byl pes vaší sestry, který okamžitě rozpoznal, že mladý pes doma vystrkuje ramena více, než mu přísluší a dbaje zděděného vrozeného chování použil ten jediný správný vzoreček chování, kterým jej (a všechny ostatní psy) obdařila matka příroda) a štěně šel zpražit. Nevím, jak celá situace probíhala dále, ale pokud jste psa své sestry okřikli, tak jste jen upevnili výsostné postavení štěněte. To si vše zapamatovalo a sestru, majitele psa, který si dovolil štěně pokárat, pokousalo, aby dokázalo, že je tam pánem. Jednoduché seřezání štěněte, ani pamlsky nepomohou. Tady je potřeba si sednout, celou situaci nejprve podrobně rozebrat, vše vám dospělým vysvětlit a pak upravit chování štěněte a hlavně mu přidělit tu pozici, která mu ve smečce náleží. Toto sami nezvládnete, ani to nezvládnete pomocí klasického cvičáku, kde se pes naučí jen stojku a kotrmelec (pardon, sedni a lehni) za pamlsky, ale to s výchovou nemá nic společného. Znovu zdůrazňuji, že ve vašem případě nepomohou ani pamlsky, ani tresty, zejména těch se vyvarujte, to vaši situaci jen zhorší, protože štěně si bude chtít udržet získanou pozici a půjde do střetu plnou silou a vy stejně nakonec uhnete, nebo se jen krátkodobě podvolí a pak vám to v nestřeženém okamžiku vrátí. Váš pes získal postavení, které mu nenáleží, ale neumí se v něm chovat, neumí řídit lidské chování, nerozumí lidem, z toho pramení jeho životní nejistota a to je jeden z hlavních zdrojů popsaného chování vašeho psa. Pes má poslušnost vrozenu, ale u vás se poslouchat nenaučil, takže vše řídí, ale neumí to, je z celého lidského světa zmaten a je třeba jej naučit chování v běžných situacích (socializace). To se zárukou umíme.

  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka