1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna 3letý pes vrčí a chňape po dětech
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

3letý pes vrčí a chňape po dětech

Gabriela (Host) v Neděle, Květen 12 2013, 11:51
Dobrý den, před dvěma měsíci jsme koupili 3-letou fenu německého krátkosrstého ohaře s všestranými loveckými zkouškami. U bývalého majitele žila se dvěma psy stejného plemene a bez dětí. U nás žije sama. Po tom, co jsme si ji dovezli, se nám narodila koťátka. Museli být s kočkou zavřeny, aby je fena nenapadla. Když si je děti vzali ven, byla zase v kotci zavřená fena. Nevím, zda to může mít souvislost. V průběhu druhého měsíce se stalo, že zavrčela a chňapla po dětech (3 a 8let). Včera jsem já (manželka) otevřela dveře na dvůr, kde fena spala a zavrčela na mě. Jak jsem se lekla, tak jsem ji dala rukou po čumáku a ona na mě zavrčela ještě víc a také po mně chňapla, tak jsem se vrátila domů. Když je na dvoře vrtí velice málo ocasem. Je mazlivá, ale když jí někdo hladí, je taková ztuhlá a ocasem nevrtí. Také se stalo, že chňapla po lidech, co k nám přišli na návštěvu. Jinak s manželem vychází velice dobře ( nevím, zda to není právě žárlivost na pána ). Poradíte nám prosím, jak ji toto odnaučit? Děkuji za odpověď. S pozdravem GZ
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Sobota, Únor 15 2014, 12:31 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  úplně na samý začátek, psi z mých výcviků nežárlí na své majitele. Pes není od toho, aby rozhodoval, kdo s kým může mluvit a kdo se ke může jak chovat. Je to skryto ve správné výchově psa (nikoliv ve výcviku). Sama vidíte, že máte psa vycvičeného - má všestranky, ale chovat se neumí.
  .
  nejdříve uvedu, že já jsem vlastníkem dvou psů stejného plemene, tedy německého krátkosrstého ohaře. Jeden má čtyři roky a druhý rok a půl. To píši proto, že tak trochu o tomto plemenu něco vím, chodím s nimi na hony na kachny, na bažanty, myslím, že ten starší má absolvováno určitě ke stovce různých honů po celé republice (na zvěř nestřílím, dělám to jen kvůli svým psům, abych jim dopřál tu práci, ke které byli vyšlechtěni a zrozeni). Také s nimi chodím na zkoušky, mají všechny zkoušky, to je vlohy, podzimky, vodky, lesky, všestranky. Toto píši také proto, abych doložil, že i o tomto něco málo vím.
  Z mých výcviků složilo na 50 psů se svými majiteli, kteří si je sami na zkouškách předvedli, podzimky v první ceně.
  .
  Takže mám spoustu zkušeností nejen se svými psy, ale hlavně jsem toho mnoho viděl, viděl jsem, jak cvičí jiní cvičitelé, jak zacházejí se psy, vím, jak se "vyrábí pes se zkouškama na prodej", tak trochu je to tam také o takové minimafii, kde jedna půlka předvádí na zkoušce psy, které cvičí za peníze a druhá půlka to posuzuje a na další zkoušce si to prohodí. Mne se toto netýká, mne, když mám štěstí na rozhodčího, tak to dostanu podle výkonu, když ne, tak mne semelou, hlavně pro moje názory.
  To jen k tomu, že jste si koupili tříletou fenu s všestrankami. Tím chci říct, že všestranky jsou jistým ukazatelem dovedností psa, ale už nemusí být ukazatelem povahy a chování k lidem či k jiným psům.
  Už se mně dostal na přípravu na podzimky ohař, co měl vlohy se samými čtverkami (pro nezasvěcené, disciplíny na vlohách jsou totožné s polovinou disciplín na podzimních zkouškách). Ten pes z toho neuměl nic, pro zasvěcené, když stál vedle křepelky, tak žral trávu, něco jako pach zvěře mu naprosto nic neříkalo. S tímto psem jsem byl za tři týdny na podzimkách a skončil jsem ze 24 psů na čtvrtém místě v první ceně.
  .
  Na hotelu pro psy máme už čtyři roky dvě dospělé kočky, které se volně pohybují po hotelu, přespávají v místnosti, kde krmím svoje psy a mí psi si jich ani nevšimnou. Naučit psa, aby zakousl kočku je snadné, naučit jej, aby si jí nevšímal, a to ani v nepřítomnosti majitele, to je o výchově, pes prostě respektuje majetek svého pána.
  .
  Lovecký výcvik není o tom, aby se pes naučil lovit, to on vrozeně umí, to jej nikdo nemusí učit. Lovecký výcvik je o výchově, o klidech na stanovišti, u ohařů nadto ještě o klidech před zvěří pernatou i srstnatou.
  Německý krátkosrstý ohař je nejužívanějším plemenem v lovecké kynologii, vyznačuje se pracovitostí, poslušností, dobrou ovladatelností i na volno ve vzdálenosti od majitele. To, že by některý z mých německých ohařů zavrčel na dítě, nebo na člověka, je pro mne naprosto nepředstavitelné, na mně mí psi visí očima a když vidí, že se pro ně chystá práce, tak to je pro ně něco, jako další vánoce.
  .
  Uvedeným jsem chtěl tak trochu naznačit, že problém bude tak trochu asi skrytý ve způsobu výcviku vašeho psa ze strany předchozího majitele. Přijeďte se podívat na moje ohaře. Můžete si je půjčit, jít s nimi, jít s nimi na vycházku, můžete s nimi dělat cokoliv a budou vás poslouchat stejně jako mne.
  .
  U vás je jeden problém. Váš pes byl již intenzivně cvičen (má všestranky) a tak vzorečky chování, kterými se řídí, má již hodně hluboko vryty do paměti. Pokud na vás jako na majitele vrčí a chňape po vás a po vašich dětech, tak v jeho výchově bylo něco hodně špatně. Nevím jakým způsobem mu ty dovednosti "vtloukali do hlavy".
  .
  Uvedu příklad. Myslivec, hajný, vysokoškolsky vzdělaný člověk, mimo jiné také po jistou dobu ředitel velké firmy, měl od svých začátků vždy munsterladské ohaře dělal s nimi přes třicet let. S prvními třemi si sám složil podzimky, aby měl pro sebe na práci psa s loveckou upotřebitelností. U posledního dvouletého psa se mu nepodařilo jej naučit ani aport na kostce, ani neměl zájem o zvěř, nechtěl do vody. Tak psa nechal cvičit od postupně od několika kamarádů a nakonec se obrátil na mne. Mohu vám říct, že když jsem vzal do ruky aportovací kostku, tak ten pes mně chtěl hned kousnout.
  Psa jsme během tří týdnů "opravili", nosil aporty, naučili jsme jej hledání i vystavení, bez problémů začal nosit i kachnu z vody a pod vedením svého majitele podzimky bez problému složil.
  Ale vzhledem k tomu, co ten pes na předchozích výcvicích prožil, vám mohu říct, ža tak namáhat hlavu, abych vymyslel, jak toho vše řádně naučit, jsem si ještě nikdy nemusel.
  .
  V tom, co jsem napsal, zkuste hledat na otázky, které jste položila, i na otázky, které si teprve položíte. Já jen na okraj poznamenám, že tříletého psa s všesztrankami bych nikdy nekoupil. To je, jako si když si mladá holka bez životních zkušeností vezme pětkrát rozvedeného chlapa a bude si myslet, že ona bude ta pravá, která jej dnaučí pít, kouřit a lítat za jinými ženskými.
  .
  Pokud byste potřebovali, umíme se zárukou chování vašehop psa napravit, umíme vám z něj vyropbit klidného, tulivého "plyšového medvídlka" a to se zárukou výsledku.
  .
  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka