1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Jak naučit Aport
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Jak naučit Aport

Vanda Němcová (Host) v Pondělí, Únor 11 2013, 07:34
Dobrý večer, jsem majitelkou 8-mi měsíční fenky zlatého retrívra. S fenkou navštěvuji klasický cvičák v naší vesnici, ale vím, že nácvik některých povelů je u retrívrů jiný, např. u aportování, prosím Vás tedy o radu. V literatuře a na internetu jsem se dočetla o nácviku aportu mnohé, ale bohužel každý článek a každá knížka vysvětluje nácvik aportu jinak. Bohužel nemám možnost navštívit některý z Vašich výcvikových kurzů, chtěla bych Vás poprosit o radu alespoň touto cestou. Zatím jsem neuvažovala, že bych s fenkou složila nějaké zkoušky, ale ráda bych ji aport naučila správně. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem V. Němcová
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pondělí, Únor 11 2013, 07:42 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  nácvik aportu není úplně snadný, ne každý to zvládne. I zkušený cvičitel se občas setká s případem, se kterými si v nějaké fázi výcviku neví rady.
  .
  Vysvětlím vám slespoň princip aportu:

  Jsou tři aporty, zde si je nazvěme pro rozlišení "Aport = hra", "Aport = lov" a "Aport = práce".
  .
  "Aport = hra"
  Hravý aport učíme ve štěněcím věku. Dobré je s hravým aportem začít co nejdříve, klidně už od dvou, tří měsíců. Štěňata si ráda hrají, takže tam je vhodné už od nejútlejšího věku štěněti formou nenásilné hry házet předměty a štěně se je naučí spontálně nosit. Tomuto aportu se říká aport hravý a je vynikajícím základem pro výuku jakéhokoliv způsobu přinášení v dospělosti. Pokud vaše štěně zvládá hravý aport, pak je velmi snadné později naučit dospělého psa spolehlivému hledání a přinášení.
  Osm měsíců je už asi na výuku spolehlivého aportu přes štěněcí hravý aport pozdě.
  .
  "Aport = lov"
  to je ten, který se pravděpodobně učíte u vás na cvičáku: pes pronásleduje hozený předmět, využívá se lovecký pud, pes uchopuje předmět reflexivně. Problémů s tímto způsobem nácviku je spojených spousta a všechny veliké: psa tento způsob aportování dlouho nebaví, udělá aport několikrát a pak si jde po svém, aport pouští, překusuje, nepřináší až k majiteli, odbíhá s ním. Přinášení, naučené tímto způsobem, je velice nespolehlivé a tato metoda dává velmi rozdílné výsledky. Jen malá část psů se takto naučí přinášení.
  .
  Zde pes sice dostává slovní povel aport, ale musí vidět odhození aportu a jeho dopad, jinak nemá o aport zájem, bez toho neví, co má na povel aport dělat. Když hodíte u tohoto aportu předmět a na místo povelu "Aport" řeknete třeba povel "Trolejbus", tak pes pro tento předmět poběží také.
  .
  Tento aport je spojem se situačním chováním psovoda, nikoliv se slovním povelem aport. Takže to není aport, je to lov letícího předmětu. U vás na cvičáku tak pravděpodobně učí psa běhat za letícími předměty a někteří psi se někdy naučí s předmětem v mordě vracet k pánečkovi, protože bude opět hozeno. Pro psa má význam lov a přináší proto, aby hra na lov pokračovala.
  Učíme psa něco, co umí vrozeně (lovit pohybující se předmět) a vydáváme to za aport. Toto není aport...
  .
  .
  "Aport=práce"
  Jedná se o opravdové, vědomé přinášení s eventuálním dohledáním nosem. Toto je podstatně komplikovanější a neznám nikoho, kdo by dokázal celou metodiku nácviku popsat na jedné, dvou stránkách. Je zde tolik úskalí, že to prostě nejde. Jedna moje cvičitelka dostala za úkol naučit nosit pernatou zvěř z mrazáku mého vlastního ohaře. Zkoušela to tři dny a vrátila se s nepořízenou. Já jsem to zvládl ještě ten večer za 10 minut. Tam bylo potřeba najít, kde je problém, a ten vyřešit. V tomto případě jsem zjistil, že pes zvěř bere, ale nerad ji nosí. Tak jsem s ním chodil deset minut po chodbě, on držel zvěř v mordě, zastavovali jsme se, pes sedal, lehal, přivolával jsem jej a on si za deset minut zvykl, naučil se dýchat s pernatou zvěří v mordě a problém byl odstraněn.
  .
  U tohoto třetího způsobu aportu pes dostane slovní povel Aport a tento slovní povel zpracuje v centrální nervové soustavě, která vědomě spouští uchopovací reflex. Pes pak vezme do mordy jak předmět, který mu držíte v ruce pár centimetrů před mordou, tak jde zvednout předmět, který je sto metrů před ním. Jde zde o uchopení, nikoliv o vzdálenost, kterou musí pro aport urazit.
  Pes zde opravdu rozumí slovu Aport, slovo Aport řeknu jenom jednou, bez jakéhokoliv dalšího slovního doprovodu a povzbuzování, bez doprovodu jakéhokoliv gesta a pes přinese předmět, který vidí a který je pro něj běžným aportovacím předmětem, nebo přinese nejbližší předmět, který má pach, nebo jde prohledat nosem prostor, do kterého jej navedu směrovými povely.
  Pes pak dokáže také přinášet předměty, jejichž pohození neviděl, protože je umí dohledat nosem a dohledá i klíče, peněženku, kterou ztratíte v lese. Dokáže se samostatně vrátit po vaší stopě kilometr a najít na ní vše, co má pach a přinést to. Takže po cestě ztratíte deset věcí, tak pes na desetktrát postupně všechno přinese.
  .
  Toto je práce, která jej baví, zaměstná mu mozek, jsou to pro něj hlavolamy, které rád řeší a na tuto práci se vždy nesmírně těší.
  Jen je potřeba jej to naučit. Jak - no to je vysoce odborná dovednost.
  Musíte psovi dokázat vysvětlit spoustu činností: že má pro něco jít, co ani neviděl odhodit, nebo dopadnout, že má něco hledat, že má něco uchopit, co nejkratší cestou to přinést, nesmí to kousat, nesmí si stím pohazovat a hrát, ale nosit s měkkou mordou, předsednout, odevzdat až na povel. Je to mnoho jednotlivých činností, které je třeba psa naučit a které je nutno v jeho hlavě pospojovat dohromady. Pes neumí mluvit, takže musíte mít vypracováno mnoho technik, jak pomocí mimoverbání komunikace toto vše psa naučit. Opravdu to není snadné.
  .
  Určitě nebudete po někom chtít radu, jak naučit plavat motýlek - neboli radu, po jejímž přečtení se z vás stane kvalifikovaný učitel výuky plavání na motýlka.
  .
  Podobně nesnadné je dát návod na to, aby se z vás mohl stát kvalifikovaný cvičitel aportu. Je to opravdu odbornost, která vyžaduje spoustu vědomostí, dovedností a praxe.
  .
  Pokud u vás na cvičáku platíte za výuku a učí vás tam aporty, tak by to buď měli umět naučit každého psa, nebo vám říct, že učí pouze lovení odhozeného předmětu a poznámkou, že to není pravý aport.
  .
  Ještě zpět k vašemu dotazu:
  Nácvik povelu Aport je u retrívrů stejný, jako u jiných plemen psů. Právě naopak, "retriever" znamená přinašeč, takže retrívr je pes, který má přinášení vrozeno, takže tam by měla být výuka aportu jednodušší, než u jiných psů.
  .
  Omlouvám se, že jsem vám více nepomohl, ale váš dotaz je nikoliv žádost o radu, ale spíše se jedná o žádost o sepsání učebnice s názvem "Jak se stát cvičitelem disciplíny aport".
  .
  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka