1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Jezevčík a výchova
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Jezevčík a výchova

Radka Rýzová (Host) v Úterý, Duben 23 2013, 06:55
Dobrý den
koupili jsme si drsnosrstého jezevčíka s PP, měl už víc jak půl roku tehdy, a neuměl vůbec nic, pán měl psa v kotelně. Byl takový trochu streslý, bál se chlapů, naopak za ženskýma okamžitě šel.
TEď má Haryk téměř 11 let, je neposlušný, utíká, nemůžeme ho pustit z vodítka, což dělal vlastně od malička. Nebyli jsme schopni ho naučit, aby přišel na přivolání. Kdykoliv jsme ho pustili, zdrhnul, aniž by se otočil za námi.
Bydleli jsme v paneláku, takže venčení jsme fakt nechali na vodítku a přestali se stresovat. Nyní jsme se přestěhovali do baráčku. Kvůli němu postavili plot, nicméně vždycky si nějakou skulinku najde. Prostě utíká... Lítá kolem baráku, nechodí daleko, ale neposlechne vůbec na zavolání. Naopak, jak mu řekneme cokoliv ve stylu: ke mně, pojď sem, pojď domů, tak se otočí a frčí jak střelený pryč... Vesměs dojde domů až večer, protože se bojí tmy :( nyní ale už ani v noci nedošel, lítal kolem baráku, poštěkával celou noc, až ráno ho sousedka odchytila.

Jde ho nějak v tomto věku ještě naučit, aby fakt poslechl na zavolání? Samozřejmě chyba je v nás....
Díky moc za rady a zkušenosti.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Středa, Červen 26 2013, 02:56 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  Váš pes má jedenáct let, já nevím, zda je v tomto věku vhodné s ním ještě mělo smysl něco nacvičovat. Ne, že by to nešlo, šlo by to, výsledku bychom se zárukou určitě dosáhli, ale váš pes je už na nějaké chování zvyklý a ke stáří mu převracet život - to je složitá otázka na rozhodování.
  .
  Tak předně určitě to, že váš pes v jedenácti letech podhrabává plot, bych nesváděl na to, co se s ním dělo do jednoho roku věku. Váš pes vás zbylých deset let, co jste jej měli vy, nemusel nikdy poslouchat a pravděpodobně si mohl dělat co chtěl.
  Takže váš problém je v poslušnosti, v ochotě dodržovat aspoň nějaká pravidla. Tam se musí začít, u poslušnosti, u výuce správných vzorečků chování pro desítky a stovky rozličných životních situací.
  .
  Nedávno jsem při čekání u veterináře vzal do ruky časopis "Psí kusy", a tam řešili problém s neposlušností psa. Vysoce uasvěceně asi na třech stránkách vysvětlovali, jak učit povely Sedni-Lehni-Zůstaň, rozlišovali zasvěceně fáze nácviku, vše samozřejmě za pamlsky. Toto je nesmysl a chtěl bych velmi varovat majitele psů: drilováním cviků za pamlsky psa nic nenaučíte, leda tak u něj vypěstujete neposlušnost.
  .
  Zmínil jsem se o tom, že nechápu, kde se bere v radakci tohoto časopisu ta neodbornost, jak to, že pustí do světa takový nesmysl. Poprosil bych příslušného redaktora časopisu "Psí kusy", aby vzal pět neposlušných psů a přesně podle návodu v článku, který bez uzardění pustil do světa, u nich provedl nápravu chování.
  Vsadím poslední korunu na to, že tímto způsobem, tedy neúčelným drilováním povelů za pamlsky požadovaný výsledek nedosáhne.
  Smutné na tom celém však je, že káže bludy důvěřivým lidem a důsledkem jsou nevychovaní, neposlušní, pokažení psi.
  .
  Ještě pár vět k tomuto plemeni: jezevčík je pes, primárně určený v myslivecké kynoůohii jako pes pro práci v podzemí, v norách. Tam za ním člověk nemůže, tam se musí o sebe postarat sám. V té noře je lišky, nebo jezevec a takový lišá může vážit i jedenáct kilo.
  Z té nory pak vyleze vítěz, kterým je buď pes, nebo liška, ten poražený se už nemnoží. Takže váš jezevčík je potomek těxh, co souboj v podzemní noře vyhráli. Tím chci zdůraznit udatnost a statečnost jezevčíka a z toho vyplývá, že jezevčík se jen tak něčeho nelekne. Určitě se proto obzvláště u tohoto psa vyhýbejte tělesným trestům (plácnutí přes zadek, když má hlavu v odpadkovém koší trest není, obzvlíště, když se vám jej podaří plácnout v momentě, kdy je "prací" v koči plně zaujat a vy je plácnutím překvapíte přímo při činu).
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka