1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Kde je chyba?

Marek Z. (Host) v Úterý, Březen 19 2013, 01:16
Vážený pane doktore,
úplně náhodou jsem při brouzdáním internetem narazil na Vaše stránky, kde jsem objevil pro mne plno zajímavých informací, které vypovídají o Vašem profesionálním přístupu a zkušenostech s výchovou a výcvikem psů.  Touto cestou Vás chci požádat o pár informací, ohledně odstranění chyb, kterých se dopouštím při výchově a výcviku mého čtyřnohého kamaráda Barnieho, kterému je osm měsíců, jedná se o lovecké plemeno Patterdale terier. Barnieho jsem si domů přivezl ve věku 52 dní, tedy mezi sedmým a osmým týdnem. Od prvních chvil ho seznamuji s různými druhy prostředí, jako jsou prostory vlakových nádraží, nástupiště s přijíždějícími vlaky, jízda autobusem, tmavé sklepy, staré půdy, sutiny po demolici starých objektů, zvuky motorové pily, atd.. Barnie na vše reaguje celkem pozitivně, z ničeho nemá velký strach, spíše to byla nejistota z neznámého, kterou se nám podařilo s opakováním odbourat. Co se mi ale v poslední době moc nedaří je stoprocentní přivolání a aport. Povely jako je sedni, down, zůstaň, k noze se učí při hře formou pozitivního posilování.  U přivolání je největší problém, když vidí nějakého psa, to na povel reaguje pouze ohlédnutím, nic víc, pak doběhne cca 30 m od psa, zde zalehne, chvilku ho zkoumá a pak se pomalu přibližuje, vypadá to, jako když jde šelma na lov, pomalu se v přikrčené napnuté poloze plíží. Zkoušel jsem několik způsobů jak docílit toho, aby se vrátil, ale nedaří se, někde jsem udělal chybu. Nejprve jsem se snažil nabídnout pamlsek, ten fungoval, když byl úplně malý, později jsem nosil kus hadru s uzly (přetahování, jeho nejoblíbenější činnost), to mu také moc dlouho nevydrželo, poté zavolat a utéct, stále nic. V současné době to řeším tak, že ho raději v dohledu jiného psa připnu na vodítko, ale toto nikam nevede. Mohl by jste mi prosím poradit co dělám špatně, proč na mě nereaguje v přítomnosti jiných psů? Druhá a poslední otázka směřuje na aport. Barnieho odložím, odhodím aport (míšek,vycpanou ponožku), po dopadu ho vyšlu pro aport, pro který náruživě běží, poté přináší, ale přede mnou cca jeden metr pouští a čeká, že se s ním budu přetahovat o kus hadru. Když se nic neděje, začne na mě vyskakovat a dožadovat se přetahování. Aby mi aport podal do ruky, musím ho vyzvat povelem dej, který má naučený, jinak ho nechá ležet na zemi. Zkoušel jsem před sebe položit dřevěnou paletu, aby musel aport donášet nahoru a hned ho nepouštěl, pak ho s aportem v hubě pochválit promasírováním boků hrudi, to aby si nemyslel, že mu ho chci hned vzít, poté ho s aportem v hubě před sebou posadit a uklidnit, výsledek téměř nulový, nechtěl pak moc přinášet, nejraději by pro aport akorát běhal a pak si ho odnesl a kousal. Nechá se z výše uvedeného vyčíst, co mám ze svého chování odstranit, případně přidat, aby pochopil, co po něm chci? Za každou radu a poznatek předem děkuji.S Pozdravem Marek Z., Pardubice.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Úterý, Březen 19 2013, 01:32 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  Povely, povely, povely ....
  vy psa cvičíte, driluje jej povely, pes je sice provádí, ale nechápe proč. Nedělejte to, nehledejte dokonalosti svého psa v provádění povelů. Namísto toho učte psa poslouchat, budujte si s ním kontakt, učte jej chování v situacích.
  Typická je vaše věta "...Barnieho odložím, odhodím aport (míšek, vycpanou ponožku), po dopadu ho vyšlu pro aport, pro který náruživě běží, poté přináší, ale přede mnou cca jeden metr pouští a čeká, že se s ním budu přetahovat o kus hadru. Když se nic neděje, začne na mě vyskakovat a dožadovat se přetahování. Aby mi aport podal do ruky, musím ho vyzvat povelem dej, který má naučený, jinak ho nechá ležet na zemi..".
  .
  Aport
  Aport není v žádném případě o povelech, je to hra (u štěněte), nebo práce (u dospělého psa).
  Na aport u osmiměsíčního psa se dávají dva povely: Ten první je Aport a ten druhý (a zároveň poslední !) je Pusť.
  .
  Pokud musíte vložit jakýkoliv další povel (Pozor, na zkoušce je za povel považováno i gesto, třeba zhoupnutí kolena, klepnutí ruky o stehno, ...) je bod dolů. Tři nadbytečné povely u jedné, jediné disciplíny, a jdete domů, můžete mít na všem ostatním plný počet bodů a není vám to nic platné !!!
  Na zkoušce vám na disciplíně pokládat před sebe při aportování paletu určitě nedovolí. Tak neučte psa věci, které jsou k ničemu (aport pomocí palety), pak to zase budete muset psa pracně odnaučovat.
  .
  Jak vše napravit?
  Přijeďte na můj březnový, nebo dubnový výcvikový víkend a tam se dozvíte vše potřebné.
  .
  Jen pro to, abyste věděl, že vím, co říkám, tak jsem se svým šestiměsíčním ohařem byl na klubových zkouškách vloh druhý z 24 psů a s tímtéž psem mám v deseti měsících lesní, vodní a podzimní zkoušky, podzimky v první ceně. Není to o povelech, ale pouze o tom, že pes ví, co má dělat a práce jej musí bavit, a ne na něj pokřikovat povely s kadencí kulometného čtyřčete, které pes neplní, nebo je spíše ani nemůže stíhat plnit.
  .
  Záměna podstatného nedůležitým
  Jednak hledáte problémy, tam kde nejsou (seznamujete psa se všemi druhy prostředí - dovolím si tipnout, že to berete zase formou povelu a pes se pak spíše nového prostředí bojí) a druhak nové problémy si sám vyrábíte (drilujete povely a psovi nedáte chvilku klidu na práci) a při řešení obojího vyrábíte "kulaté čtverce", které pak ani nestojí, ani se nekutálejí, viz váš nápad, cituji: "..dám před psa paletu..." - no tak to slyším poprvé, to vám musel někdo poradit, to nechci ani komentovat, to nedává žádný smysl. Co má společného paleta před psem s předsednutím - no, nevím, nerozumím, nechápu ....
  .
  Zase ty povely, povely, povely ...
  Váš pes s vámi nebude rád, nebude vám rozumět a nebude vám nikdy pracovat proto, že chce, ale pořád jen proto, že mu dáváte nějaké povely.
  .
  Dám vám jednu radu: Zahoďte všechny knihy, které učí majitele, jak psa učit povely. Je to k ničemu, jen tuny zbytečného papíru.
  .
  Takhle se pes necvičí
  Takto, jak to popisujete, tak se prostě pes necvičí, takto to nefunguje. To je přímo koncentrovaný seznam chyb, kdy při odstraňování jedné chyby vyrobíte nejméně dvě další.
  Povely, povely, povely ... = zmatek ve psí hlavě. Ono jde vše i bez povelů, pes dokáže již ze situace pochopit, co se po něm chce a ve výsledku žádné povely nepotřebujete.
  Začínat u psa výukou povelů je zapřahání vozu před koně, nebo také učení se jezdit na kole nejdříve pozpátku. Začněte psa raději učit nějaké dovednosti a až je bude umět, tak teprve potom tu dovednost pojmenujte slovem (tím vaším povelem), ten povel prostě k dovednosti přisponkujete až poté, co si pes dovednost osvojí.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka