1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Náhlé útěky
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Náhlé útěky

Kateřina Tůmová (Host) v Čtvrtek, Únor 13 2014, 09:42
Dobrý den, máme asi dvouletého křížence (nejspíš německý ovčák s kolií). Vzali jsme si ho před rokem z útulku, je velmi hodný a poslušný. Nikdy neutíkal, bydlíme v baráku a i když jsme měli otevřenou branku, tak nikdy neutekl. Neměl ani tendenci utéct. Až v posledních pár dnů začel utíkat. Nejde daleko, maximálně tak k sousedům. Bohužel zakousl sousedům slepice. Nevíme proč to najednou udělal, jaký k tomu měl důvod, jaký měl důvod k tomu, aby utekl a i k zakousnutí slepic. Není agresivní, má rád ostatní zvířata a kolem slepic už běhal tolikrát a nikdy si jich ani nevšiml. Můžete mi prosím poradit, čím by to mohlo být? Neradi bychom aby nám znovu utekl a něco se zase přihodilo. Máme ho moc rádi a nechtěli bysme, aby se mu něco stalo. Předem děkuji za odpověď.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pátek, Únor 14 2014, 09:35 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  i když píšete, že váš pes je poslušný, tak to, že utekl a něco provedl a tím porušil pravidla chování ve světě lidí, kterému váš pes vrozeně nerozumí (to jej musíme naučit, to je ta socializace), tak neposlouchá. Neposlouchá ve smyslu, že některá pravidla, která jsou pro bezproblémový a bezkonfliktní život psa ve světě lidí, nerespektuje, neposlouchá ve smyslu, že v některé situace v našem lidském světě řeší nesprávně. Ale, pokud nemáte se svým psem žádné jiné problémy, tak bych míru "neposlušnosti vašeho psa" na základě toho, co píšete , nazval nepodstatnou.
  .
  To, že zakousl sousedům slepici vyřeště tak (už se to stalo a nejde to vrátit), že ji sousedovi zaplatíte, nebo si jej udobříte jiným vhodným způsobem, se psem dodatečně nic nemá smysl řešit. Ty slepice zakousl proto, že má lovecký pud (je to šelma a predátor) a stačí, když se slepice před ním rozběhne a začně poděšeně kvokat. Tím si podepíše rozsudek. Kdyby slepice ležela a nehýbala se, je velmi pravděpodobné, že při prvním setkání s ní by ji pes jenom očichal.
  .
  Pokud je hodný a poslušný, tak si myslím, že to nebyl útěk, ale spíše se šel jenom podívat do světa, aby si rozšířil svoje obzory a při té příležitosti před ním začala vyděšeně prchat slepice a pes, veden svým pudem, ji ulovil. Není na tom nic nenormálního.
  .
  Ve vašem případě, pokud se psem nemáte jiné problémy, stačí zavírat branku, popřípadě jej vzít k sousedům na vodítku a seznámit jej se slepicemi, nedovolit mu, aby za nimi běhal. Je to běžný nácvik klidu před zvěří u loveckých psů a není u toho, pokud se dobře navodí celá situace, třeba dělat žádné velké drama.
  U mých psů stačí ostré Ne a pes si pernaté zvěře ani nevšimne. Stejně na honu psa pomocí ostrého Ne odvolám od pronásledování srnky, nebo zajíce.
  .
  (Na vysvětlenou - výcvik loveckého psa není žádná "lovečina", jak často slýchávám, není to o tom, aby se pes naučil lovit. Je to o tom, že pes musí umět nosem vyhledat pach živé zvěře a označit jej, u psů se při loveckém výcviku zaměřujeme na budování klidů na stanovišti, klidů před zvěří, ovladatelností psa za všech okolností i ve vzdálenosti od člověka).
  .
  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka