1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna NO venku či v domě?
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

NO venku či v domě?

MUDr. Jaroslav Forman (Host) v Čtvrtek, Prosinec 27 2012, 08:37
Dobrý den. Zajímá mě Váš názor na ponechání feny NO ve venkovní boudě od cca 3 M věku (tj. od prvního dne, kdy jsme ji dostali). Do té doby byla od narození se 3 sourozenci u původní majitelky, známé, socializace dobrá, pak byla 2 týdny u majitelů, kteří si naštěstí včas uvědomili, že NO není pes pro ně, tak ji vrátili. Poté šla prakticky ihned k nám. Nyní jí je 6 M. Náš současný režim: Pokud jsme doma, snažíme se ji nechat v domě s námi, chceme, aby ji bylo v případě nutnosti (nemoc, např.) možné ponechat uvnitř. Většinou po nějaké době (2-3 hod.) občas začne zlobit (poňouká naši 6 letou pudlici) a dovádějící 30 kg drobek je uvnitř mírná komplikace. Nicméně není nezvladatelná. Zdá se mi být vyrovnaná, její pozlobívání připisuji spíše věku, za ty 3 M, co ji máme, se spíše zklidňuje a vydrží být hodná déle. To je jen pro stručnou ilustraci jejího chování. Respektuje mne, ženu, našeho 4.5 letého syna, 6 letou fenu toy-pudla (tu bohužel poňouká ke hrám, na které ona není naladěna - vrčení). Když ji beru z domu ven, jde sama, bez vzpírání, boudu má hned vedle dveří, nemusíme řešit noční venčení, má cca 1000 m čtvereční výběhu. Chceme mít hlídače, který není neurotický a který nás respektuje. Dotaz zní: Není ono převážně venkovní bydlení neúměrně stresující? Děkuji za Váš názor, s pozdravem J. Forman
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Úterý, Leden 01 2013, 11:22 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  já jsem si pořídil ke svým čtyřem loveckým loveckým psům štěně NO. Mám ho přesně od 56-tého dne věku. Psa mám stále u sebe v kanceláři, nebo v bytě. Tak jsem se rozhodl. Má to mnoho svých pro a mnoho proti. Je to jen na rozhodnutí každého majitele.
  .
  Než něco udělám, tak si vždy položím otázku, jak to funguje v divoké přírodě a tam se snažím najít odpověď na můj dotaz. Jen pár věcí bez odůvodňování: výcvik na pamsky je nesmysl, nefungující výcviková zkratka, jen tím překrýváme svoji neschopnost učit psa jinak. V divoké přírodě výuka za pamlsky neprobíhá a přesto ve smečce vše správně funguje. Obdobně trhání za vodítko, bezúčelné drilování povelů sedni, lehni bez toho, že by se budoval kontakt psa na člověka, pes byl učen chování pro dané konkrétní sitace a spousta dalších věcí. Nic z toho nemá v přírodě obdobu, nechápu tedy, proč to zavádět do "výcviku".
  .
  Psi jsou na Zemi asi 100 tisíc let, člověk asi 10 tisíc let (někde psali, že už 20 tisíc let). Pes se k člověku - lovci přidružil a sdílel s ním oheň a obydlí, proč je tedy od sebe nyní oddělujeme?
  .
  Zkusím na tuto otázku odpovědět:
  .
  a) Jeden z důvodů je, že pro účely některých druhů sportovních či služebních výcviků je to z výcvikového hlediska pohodlné, když je pes v kotci (já tomu říkám normálně basa) a z kotce je brán jen na výcvik. Výcvik je tedy pro psa odměna a výcvik je proto snazší, pes je za to, že jej vyzvednu z "vězení", ochotnější poslouchat povely. Špičková drezura psů se bez odkládání neobejde. Pes má na výběr kotec (basa), nebo výcvik. Určitě si z těchto dvou alternativ vybere výcvik.
  Podívejte se na cvičáky, kde se dělají se služebními psy obrany, jak to tam vedou (samozřejmě ne všude, ale na většině z nich), psi jsou v průběhu výcviku stále v odkládacích kotcích, pak se těší na práci, práce je pro ně vysvobození z vězení.

  Já dokáži všechny své psy vše naučit i přesto, že jsou neustále se mnou v kanceláři, nebo v bytě, je to má smečka, psy nikam nezavírám. Podívejte se na moje druhé webovky, http://www.zlatylovec.cz, kde mají mí psi na fotce na čtyřicet pohárů z mezinárodních všestranných zkoušek, ze všech druhů klubových zkoušek, a to všechno v průběhu jen pouhých tří let, po zkouškách už s nimi nyní nechodím. Podotýkám, že pohár dostává jen vítěz, další v pořadí už pohár nedostává.
  Od odložení psa do kotce odlišuji samozřejmě situaci, kdy odcházím a psa nechám kdekoliv (doma, v autě, v kanceláři, ...) samotného s povelem "Zůstáváš" bez jakéhokoliv srdceryvného loučení a sáhodlouhého vysvětlování, kam panička jde, a ujišťování, že se vrátí a prošení "Buď tady hodný" a slibování, co mu všechno přinese. To je stejná situace, jako když fena jde na lov a nechá štěňata samotná v noře. Pes je na tuto situaci vrozeně připraven a neměla by mu při správně vedené výchově dělat problém.
  Při odchodu před psy nic neschovávám, žádné jídlo, nic, ani je, ani mne nenapadne, že by si vzali něco, co je moje.
  .
  b) Pokud pes neposlouchá (chyba je na straně člověka), takže přesnější a správnější formulace je, že člověk nenaučil psa poslušnosti, což může být z různých důvodů, jako třeba nedostatek času, nebo nezkušenost majitele, špatné rady od "cvičitelů", nebo z pohodlnosti , kdy se člověku psa prostě vychovávat nechce, nebo volbou nevhodného plemene pro dané použití psa, ..... a tak by se dalo pokračovat ve výčtu důvodů neposlušnosti hodně dlouho, je pak třeba psa izolovat do nějakého uzavřeného prostoru.
  .
  c) Majitel by si psa chtěl nechat u sebe doma, ale někdo mu dal zaručenou radu, že pes musí být chovám odděleně od člověka venku v kotci, nebo venku na zahradě
  .
  d) Jiné, další různé důvody, jako třeba zdravotní hledisko (alergie na psí chlupy), a další.
  .
  Druhá, závažná věc je, že pes v bytě v teple zchoulostiví a pokud se toto bude dělat soustavně, tak se tato zchoulostivělost přenáší do genetické pyramidy a dané plemeno bude postupně ztrácet odolnost proti nepříznivým vlivům počasí. Na druhou stranu, moderní veterinární péče, kdy z vrhu 12-ti štěňat jich 12 přežije, kdy zachraňujeme psy s vrozenými vadami a chorobami vnáší do genetické pyramidy násobně více nežádoucích informací, než je choulostivění psa jeho chovem v teplém bytě.
  To, že pes má pohodlí a teplo, mu ale podle mého názoru určitě spolu s veterinární péčí prodlužuje život a zlepšuje zdravotní stav (klouby, vnitřní orgány a jejich choroby z prochlazení).
  .
  Mí psi, když jsou v bytě, nebo v kanceláři, tak leží a spí, každý má "své" místo, někteří v pelíšku, někteří pod psacím stolem, někteří prostě někde na zemi. Nikdo o nich neví. Pokud se potřebují vyprázdnit, prubudí se, začnou se protahovat a dají tak najevo, že je čas jít ven. Přes den mají jen malou venčící vycházku, stačí většinou pár minut, jedna z denních vycházek, buď ranní, nebo večerní, je vždy velká.
  Nejsou s nimi žádné problémy, věci neničí, neotravují. A pak několikrát do týdne dostávají práci, která odpovídá tomu, co mají vrozeno, něco jiného lovečtí psi, něco jiného NO. Oni jsou trpěliví, jsou zvyklí, že člověk jim organizuje program, nic neřeší a nestarají se o věci, po kterých jim nic není, jako je třeba zvonek, návštěvy a podobně.
  .
  Ještě k druhé polovině vašeho dotazu: NO je služební pes, je vrozeně určen k hlídání vymezeného prostoru, takže pokud chcete vašeho psa využívat hlavně na hlídání zahrady, je ve vašem případě lepší psa nechávat přes noc venku a zachovat současný režim, kdy je část dne k tomu v domě, aby si zvykl na pobyt uvnitř domu, naučil se rozlišovat co se doma smí a co ne, naučil se pravidla chování v bytě.
  Nakolik chce být váš pes spíše s vámi v domě a nakolik si zvykne na samostatný pobyt venku, musíte posoudit podle jeho chování. To, zda psa necháte více venku, nebo jej budete mít více uvnitř, je vaše volba, NO je pes, kterému by nemělo dělat problém se přizpůsobit režimu, který mu nastavíte.
  Pokud bude pes více sám venku na zahradě, bude samostatnější, bude vás néně potřebovat a bude lépe hlídat, pokud bude více s vámi v domě, bude mít větší vazbu na vás, bude poslušnější. Jak si tuto "přepážku" nastavíte, je zase vaše volba. Ale NO má hlídání vrozeno, když jej necháte venku, vždycky bude svěřený prostor pečlivě hlídat.
  .
  Co se týká zlobení starší pudlice, nedovolte to vaší fence v míře, která přestává být únosná. NO je vrozeně velmi poslušný, měl by se vašim pokynům podřídit.
  Jen pro příklad. Měl jsem v kanceláři dvě štěňata 4 měsíce, NO + retrívr a k tomu dva starší psy: 6 let berňák a 9 let stafford. Když se štěňata začala hodně prát, tak jeden ze starších psů vstal, zaujal výhružný postoj a ostře štěknul a byl vždy na chvíli klid. Vy se můžete ustavit do role toho, kdo doma vše organizuje a pokud hrátky dosáhnou jisté hranice, kterou si stanovíte, zasáhnete, štěněti zlobení nedovolíte. Z příkladu je zřejmé, že štěňata jsou na korekci svého chování ze strany dospělých psů zvyklá a nedělá jim problém poslechnout.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka