1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Pes neposlouchá.
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Pes neposlouchá.

Holčáková (Host) v Středa, Leden 09 2013, 05:26
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jak mám svého psa odnaučit tomu aby když jsme na procházce a někdo jde kolem nás, nedejbože pes, tak pes neposlouchá moje příkazy.
Pes jinak reaguje dobře, když ho tedy nic "neruší". Jde poslušně vedle nohy, ale jakmile jde někdo naproti nám, nebo kolem nás, tak na vše jakoby zapomene.
Pes má rok a půl. Prosím poraďte mi. Dělá mi to veliké starosti už proto že jsem těhotná a chtěla bych s ním chodit na procházky i s kočárkem, ale tak.
Děkuji za odpověď Holčáková.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Středa, Leden 09 2013, 07:02 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  Pokud si přečtete odpovědi na spoustu tematicky podobných dotazů v této poradně, zjistíte, že v každé z odpovědí jsem velmi podrobně popsal příčiny toho, proč se pes chová tak, či onak, a pak jsem také popsal, jak se náprava udělat nedá, a to zejména v případech, kdy tazatel popsal, co všechno zkusil a přesto žádný výsledek nemá.
  .
  Ono totiž na vaši otázku v písemné podobě prakticky odpovědět nelze, nelze dát písemně návod, jak udělat nějakou odbornou práci stejně, jako ji dokáže udělat odborník s příslušným vzděláním a s dlouholetou praxí.
  Pro přiblížení jen pár příkladů, kterým každý bude rozumět: lze dát návod, jak vyrobit svíčkovou, nebo jiné jídlo, ale pouze vyučený kuchař s praxí ji udělá stokrát a pokaždé stejně tak, že se zavřenýma očima poznáte, že se jedná o stejnou svíčkovou stále stejné chuti. Podobně všechny jiné odborné práce, jako třeba veškeré opravy aut, jakékoliv jiné řemeslné práce, prostě cokoliv: medicína, počítače, .... jakákoliv odbornost vyžaduje příslušné vzdělání a pak praxi v oboru.
  Žádná dovednost se nedá vyčíst z knih, všechno chce spoustu praxe pod dohledem odborníků, kteří příslušnou dovednost ovládají.
  .
  Také náprava chování psa je specializovaná odbornost. Bohužel je u nás velká spousta "odborníků" a "cvičitelů" psů, kteří o výchově psa nic nevědí a nikdy žádného psa pořádně necvičili. Přesto mají kurzy plné lidí, jejich "výcvik" je šaškárna, běhání po kladině, přes Áčko, tunelem, skákání přes překážky, neúčelné a nesmyslné a bezvýsledné drilování povelů sedni, lehni, zůstaň za piškoty, kde udělováním pamlsků zakrývají svoji neschopnost psa něco naučit. Nikdo z nich vašeho psa nenaučí, aby dokázal to, co potřebujete, to je, aby chodil u nohy tak, aby se vám nezranilo dítě v kočárku. Je to, jak jsem jinde psal, taková "odpolední psí diskotéka" bez toho, že by na konci byl nějaký vycvičený pes, který bude dobře poslouchat i mimo cvičiště a bez pamlsků.
  .
  Prostě to, co vy potřebujete naučit, je vychovat svého psa tak, aby dělal to, co chcete, a nedělal to, co nechcete. Vy potřebujete absolvovat kurz, ve kterém získáte odbornou dovednost. Toto vám umíme u nás poskytnout v asi 16-ti až 20-ti hodinovém kurzu pro majitele psa, kde za výsledek ručíme, sepíše se smlouva, ve které se zavážeme, co všechno bude váš pes po skončení kurzu umět.
  .
  Zkusím ještě jeden příklad: Napsal jsem knihu o výcviku psů. Mimoto pořádám pro majitele psů kurzy. Ti, kteří si nejprve přečetli mou knihu a pak absolvovali můj kurz, do jednoho prohlásili, že to, co je v knize napsáno, se musí vidět v praxi, majitelé psa si vše musejí pod mým dohledem vyzkoušet, musím opravit všechno, co dělají špatně, ukázat, jak je to dobře a pak teprve mají výsledek.
  Bez praktické části pod obdorným dohledem s ukázkami, jak je třeba práci dělat, se nelze, a to tvrdím s plnou odpovědností, žádná dovednost naučit jen studiem knih.
  Lyžovat, nebo plavat, nebo řídit auto, či cokoliv jiného, na co si zrovna vzpomenete, nelze naučit bez dohledu instruktora.
  .
  Pokud tedy doufáte, že existuje někdo, kdo vám na jedné straně formátu A4 vysvětlí, co máte dělat, aby pes poslouchal, tak s určitostí tvrdím, že nikdo takový neexistuje. A pokud jste si četla moje články v této poradně, všimněte si, že se vyhýbým podávání jakýchkoliv stručných návodů, jak naučit psa to, či ono. Takový návod prostě neexistuje, a pokud vám jej někdo dá, tak jej roztrhejte a vyhoďte, je to podfuk.
  .
  Ještě jeden příklad: Přišel ke mně starší pán, bývalý lékař, odborně vysoce postavený, tedy člověk vzdělaný v poměrně blízkém oboru (psychologie, anatomie, kontakt s lidmi, ...) s tím, že má jorkšírka, který jej opakovaně pokousal a máme se pokusit to jeho psa odnaučit.
  Když jej jeho pes zničeho nic (ale ono to ve skutečnosti bylo z něčeho něco), pokusal podruhé, navštívil svou veterinářku. Ta se podívala na psa a řekla: "To je hodný pejsánek", pohladila jej a pánečkovi dala jeden list A4, kde byl návod, jak vycvičit psa. Za 5 minut "práce" si od onoho důchodce vzala bez uzardění 500,- korun. Majitel přišel domů, přečetl návod, ohnul se k psovi, a ten jej, opět "z ničeho nic" pokousal potřetí. Tak šel znovu k oné veterinářce, a tam se stejná procedura, zakončená pětistovkou, opakovala. Pán přišel domů, prostudoval návod, sehnul se k psovi a ten mu vytrhl kus masa z krku.
  Pán přišel k nám a já jsem během pěti minut zjistil že příčina je v tom, že majitel se svého psa panicky bojí, a to je důvod, proč pes na něj útočí.
  Takže jsme upravili chování majitele a problém byl odstraněn.
  .
  A poslední věc, nejzávažnější, kterou k vašemu a k podobným problémům napíši, je: Všimněte si, že se jako přes kopírák opakuje vždy dotaz ve tvaru: "jak mám psa naučit, aby dělal to a jak jej mám naučit, aby nedělal ono". Chybu hledá každý majitel pouze na straně psa. Každý chce napravovat psa, o sobě je každý přesvědčen, že dělá všechno dobře.
  Bez ohledu na to, jak se majitel ke svému psu chová, tak požaduje, aby se změnil pes a přizpůsobil se nesprávnému chování majitele. Ale tak to nejde. I kdyby si u toho majitel dupnul nohou o zem, svou neprosadí, chování psa bude vždy obrazem toho, jak s ním jeho majitel komunikuje.
  .
  Nikdo ještě nepoložil tu nejsprávnější otázku, která musí být formulována takto: Mám psa, já jsem udělal při výchově něco špatně. Jak mám změnit své chování, aby pes už nedělal to, co nechci, nebo aby dělal to, co chci. Chybu musí majitel psa hledat především u sebe.
  .
  Umím vašeho psa uvedené chování odnaučit a vás naučit, jak se k němu chovat, aby se již choval správně. Ale já mám za sebou 15 let pedagogického působení ma vysoké škole, v lavicích přede mnou se vystřídalo na 5.000 studentů. Nyní se zabývám nápravou chování psů, kde uplatňuji své dlouholeté pedagogické zkušenosti. Rukama mně prošlo více, než 500 psů, možná, že už to bude tisícovka. Jen loni na nápravě chování jsme měli na 150 psů všech plemen a všech velikostí a všech různých problémů.
  .
  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka