1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Pes neumí být sám a knučí.
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Pes neumí být sám a knučí.

Petra (Host) v Úterý, Únor 05 2013, 01:20
Dobrý den, ač čtu všechny odpovědi, tak bohužel jsem můj problém nenašla. Máme doma 3 měsíční štěně křížence (matka je něměcký špic s jezevčíkem a otec foxteriér s jezevčíkem). Máme ho doma 10 dní. Už umí sedni, fuj, dokonce spí i sám v pelíšku za ohrádkou (nemáme dveře do pokoje tak je tam dětská zábrana), ví že se čůrá venku a když to nevydrží tak jde na noviny už se odnaučuje skákat po nohách a pochtívat jídlo. Jen je problém v tom, že když je doma sám tak kňučí a vyje. Má spustu hraček a pamlsků, které vždy kouše a hraje si, takže odchod ani nepostřehne, jen se na mě podíve a hraje si dál.Ještě stojím vždy za dveřmi tak minutu dvě a je tam ticho vůbec neknučí nic.Jenže pak třeba usne na chvíli a probudí se a my nikde a v ten moment zřejmě začíná kňučet. V noci když se vzbudí tak nekňučí (vůbec nás nevidí), jen když udělá hromádku tak knučí dokud to nejde někdo uklidit a pak je zase klid.Jen bych potřebovala vědět, za jak dlouho si zvykne. Soused si ani ne tak stěžoval spíš se bál, že ho týráme hlady a žízní, což také není pravda má vždy plnou misku granulí a vody. Předem děkuji za odpověď.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Úterý, Únor 05 2013, 04:45 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,

  dotazů na kňučení a štěkání psa v nepřítomnosti majitele je v mé poradně více. Píšete, že odpověď na váš problém jste nenašla. Pokud hledáte odpověď ve tvaru jasného, jednoduchého, stručného, několikařádkového návodu, na základě kterého váš problém odstraníte jako mávnutím kouzelného proutku, tak máte pravdu, takovou odpověď u mne v poradně nehledejte, taková jednoduchá tady není. Není tady proto, že jednoduchá odpověď na vyřešení vašeho problému, která by byla na jednu, či dvě strany textu, prostě neexistuje nikde v žádné literatuře. Takhle jednouchá výchova psa není, a o jednoduchosti nápravy nesprávného chování se už nedá hovořit vůbec.

  I když - z mnoha důvodů (složitost problému, nedostatek informací, ...) - nelze tazateli dát jednoduchý a stručný návod na "opravu" jeho pejska, vždy si celý dotaz pěčlivě pročtu a alespoň popíši chyby, kterých se majitel psa v konkrétním případě dopustil. Nalezení chyb je často první, zásadní a současně ale také nejdůležitější krok k nápravě.

  Píšete, že pes už umí povel sedni. K tomu vám mohu jen poznamenat, že to, že pes umí povel sedni, je vám z výchovného hlediska prakticky k ničemu. Když přivoláte štěně k sobě, vztyčíte se nad ním, tak štěně zvedne hlavu, podívá se na vás a reflexívním pohybem usedne. Pokud toto doprovodíte piškotem, tak štěně "umí" povel sedni. Je to "práce" na několik minut, není to žádný významný výcvikový úspěch, neklaďte tomu žádnou velkou váhu.
  Ve vašem dotazu cítím jako lehký podtón: "... Já už jsem štěně naučila spoustu důležitých a složitých věcí (sedni, ...), a ještě další spoustu věcí už mám skoro zvládnutou (skákání na člověka, ...), od vás bych chtěla poradit jen s takovou malou drobností, jako je vytí a kňučení v mé nepřítomnosti...".

  Abych trochu zmírnil vaše nadšení z toho, že vaše výuka je na nejlepší cestě k dosažení maximálních výslednů v minimálním čase, sdělím vám, že jste na omylu a že vaše štěně povel sedni ve skutečnosti vůbec neumí. Zkuste si stoupnout zády ke štěněti a řekněte jen jednou, jedinkrát "Sedni" bez toho, že byste tento povel doprovodila jakýmkoliv dalším gestem. Štěně neusedne, o to se s vámi vsadím o cokoliv. Takže vaše štěně usedá nikoliv na slovní povel sedni, ale na mimoverbální gesta, kterými tento povel doprovázíte.
  Slovu (povelu) sedni, vyslovenému izolovaně, bez doprovodu dalšího gesta (postoj, pohyb ruky, ...) vaše štěně nerozumí. Vaše štěně podle vás umí usednout. Pak je ještě otázka, když usedne, jak dlouho vydrží sedět, neboli, jak dlouho váš "povel sedni" udrží vaše štěně ve své pozornosti.

  Závěr z toho, co jsem napsal, je: neklaďte takový význam tomu, kolik povelů vaše štěně již umí. Počet povelů, které štěně zvládá, je ve smyslu výše uvedeného textu nepodstatný, raději učte vaše štěně poslušnosti, to jest správnému chování v různých situacích (třeba skákání na člověka, ...), protože povel a poslušnost jsou dvě zcela odlišné věci. Píšete dál, že se odnaučuje skákat po nohách. K tomu jen poznámku - mí psi se odnaučovat skákat po nohách nemusejí, oni to nikdy nedělali, takže je ani nebylo třeba to odnaučovat. Prostě ve smečce štěně si nikdy nedovolí skákat na dospělého psa. Vy jste napřed vašemu štěněti dovolili na vás skákat a nyní považujete za výchovný úspěch to, že jej skákání pomalu již odnaučujete. Obdobně je to s "pochtíváním" jídla.

  Ještě jednou se vrátím k tomu, co píšete: "Za deset dnů už umí sedni, fuj, spát v ohrádce, ...". Zapomněla jste napsat, že za deset dnů jste jej naučila také výt a kňučet, když je štěně doma samo, naučila jste je skákat na lidi a naučila jste je žebrat o jídlo. Omlouvám se za tato tvrdá slova, ale takto se lépe vystihne skutečná pravda.
  Naučené povely, to je jen bezúčelný výcvikový dril, který nemá výchovný význam, zatímco vytí, kňučení, skákání po nohách a žebrání je neposlušnost.

  Mezi počtem hraček a kňučením psa ve vaší nepřítomnosti souvislost nehledejte, tam žádná úměra, ať přímá, či nepřímá, neplatí.

  Musel bych vaše štěně vidět, posoudit způsob a formu vaší komunikace, podívat se, co všechno svému štěněti dovolujete.

  Nevím, neviděl jsem, a tak vám mohu zkusit dát jen tip, kde hledat nápravu. Zkuste se zamyslet, zda svému psu neposkytujete přemíru péče a pozornosti a zda váš pes si v době vaší nepřítomnosti "nestěžuje", že se mu nikdo nevěnuje.
  Pes, který je veden ke klidům, k poslušnosti, by se měl i v době nepřítomnosti majitele chovat klidně.

  A ještě jedna poznámka: Miska plná granulí je chyba. pes má dostat svou dávku, když ji nesní, jídlo se odebere. Potrava není nikde běžně k dispozici podle potřeb, i my, lidé musíme na chleba dělat.

  Ptáte se, za jak dlouho si zvykne. Odpověď na tuto otázku je snadná. Vaše štěně si již zvyklo štěkat a výt ve vaší nepřítomnosti, už to umí.
  Chtěla jste se pravděpodobně spíše zeptat, za jak dlouho odnaučíte vaše štěně vytí a štěkání ve vaší nepřítomnosti. K tomu mohu jen zopakovat, že odnaučení vytí a štěkání v nepřítomnosti majitele je nejtěžší úloha při nápravě toho, co majitel stihl pokazit.

  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka