1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Pes ničí byt.
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Pes ničí byt.

Miroslava Záleská (Host) v Neděle, Únor 24 2013, 07:42
Dobrý den
Mám pejska asi dva roky starého z útulku doma ho mám tak něco přez půl roku (kříženec pidbula a zžrjmě ričbeka. Nechodím do práce tak , že sám doma nebývá často ale jsou chvíle kdy ho s sebou vzít nemohu a tehdy je veklý problém. Skáče na dveře, škrábe i kolem dveří že se chce vyhrabat ven. pokud doma zůstane přez hodinu zháže květináče, strhá závěsy, prostě asi se ho zmocní panika že je zavřený. Vypozorovala jsem , že když mu dám granule a odejdu je to ještě horší.
Jinak je klidný a docela i poslušný ale jak ho potřebuji nechat doma udělá z bitu sajgom.
Prosím o radu jak postupovat aby neměl hrůzu ze samoty. Jak ho mám přesvědčít spíš čím jak postupovat, že se nemusí bát a takto vyvádět.
Děkuji snad jsem to napsala dost srozumitelně nejsem velký spisovatel a Artíkovy bych chtěla pomoct protože sem tam doma zůstat sám musí(třeba návštěva mého lékaře).
Děkuji s pozdravem Miroslava Záleská. Hodonín.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Neděle, Únor 24 2013, 07:48 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  je to pořád stále o jednom a tom stejném. O poslušnosti, o hierarchii ve skupině, o tom, že jeden organizuje, dává pokyny a druhý se podřizuje, pokyny vykonává. Tedy, jeden říká, co se bude dělat, druhý to plní a nepřemýšlí o tom, proč. První je zodpovědný za to, aby vše dobře fungovalo, druhý se spoléhá na správnost pokynů, na jejich nutnost a odůvodněnost a o pokynech prvního nediskutuje, nepřezkoumává, zda jsou potřebné, nevymýšlí, že by to mělo být jinak.

  Ale oba, první i druhý mají odpovědnost, první za udělování pokynů, druhý za jejich plnění, a pro oba platí, že musejí respektovat pravidla.

  Uvedené role jsou nezaměnitelné, to znamená, že si nelze chvilku hrát na šéfa a drilovat u psa povely a chvilku dělat psovi podřízeného a svého psa obskakovat, nechat po sobě skákat, nechat se tahat na vodítku, psa se ptát: "...copak by jsi chtěl?...", nebo si plnění pokynů kupovat za pamlsky.
  .
  Neboli je to o úloze vedoucího a jeho podřízených. Vedoucí vede, podřízený poslouchá a nedebatuje.
  Na druhou stranu je třeba jasně říct, že když rozhodnutí vedoucího jsou nesprávná, nesrozumitelná, pak je podřízený nechápe. Když je podřízenému zřejmé, že vedoucí "není pevný v kramflecích", je nejistý, dává zmatené, nevýrazné pokyny a nedokáže situace řešit s přehledem, pak podřízení mají k jeho příkazům diskuzní připomínky a stále návrhy, jak by se mělo něco udělat raději podle nich, lépe, někdy jsou názory podřízených natolik kritické, že neváhají šéfa přímo označit za "toho blbce", který to zase nedokázal vymyslet správně.
  .
  Člověk a pes se musejí dokázat "domluvit" na rozdělení rolí. Ty úvozovky u slova "domluvit" jsou tam proto, že "domluva" v tomto případě spočívá ve schopnosti člověka psovi sdělit, že člověk má první roli a pes druhou roli.
  .
  Svou roli (pozici) vůči psovi si člověk musí vynutit. Zdůrazňuji výslovně, že vynutit si vedoucí roli nelze:
  - - pamlskem (úplatkem)
  - - silou (strachem)
  .
  Člověk se musí dokázat pro psa stát přirozenou autoritou, kterou pes chce dobrovolně poslouchat. Pes musí chtít, pokud nechce, nehnete s ním.
  .
  Jak to dokázat?
  No, to je ta odbornost. Je to o výchově, je to o pedagogice a o psychologii, není to o výcviku povelů, o drilu, není to o pamlscích (o úplatcích). Pokud bude člověk u psa pouze drilovat povely "Sedni, Lehni, Zůstaň", tak bude pes umět tyto povely provádět (možná, to by se muselo vidět), ale s poslušností to nemá absolutně nic společného.
  .
  Když člověk naučí psa za pamlsky sedat a lehat a přicházet, tak pes bude umět jen sedat a lehat přicházet za pamlsky. Pokud majitel takového psa tvrdí, že jeho pes rozumí povelům, nebo že jeho pes umí povely, tak má pravdu, pes umí (možná, to by se muselo vidět) povely, ale s poslušností toto nemá nic společného.
  .
  Když si bude člověk vynucovat pozici silou, pes se jej bude bát, ale to také není poslušnost.
  .
  Poslušný a vychovaný pes neničí věci svého pánečka. Respektuje, že se jedná o jeho majetek.

  A tady je skryta odpověď na vaši otázku:
  Když člověk má roli jedna, může odejít, svému psovi pouze řekne "zůstáváš", pes někde zalehne a spí do doby, než se člověk vrátí.
  Pokud nemá člověk roli jedna, tak je pro psa jen jeho sluha, kterého si pes neváží, pes ho nerespektuje, neposlouchá, když člověk odejde, pes člověka přivolává štěkotem a vytím ("... kde jsou moji sluhové? ..."), někdy to dojde tak daleko, že pes zuří a ničí věci svého majitele.
  .
  Každý majitel psa si musí sám pravdivě odpovědět na otázku, jak to má se svým psem dohodnuto. Pokud majitel odchází a svému psu slibuje, že se vrátí za chvilku, svého psa prosí, aby byl hodný, slibuje mu, že mu něco přinese, tak vůči svému psovi nehraje roli číslo jedna, z jeho emoce pes vycítí, že jej člověk lituje, pes si takového člověka neváží a nemá žádný důvod jej poslouchat.
  .
  Nevím jak je to u vás, toto byla jen obecná úvaha na vámi předložený problém. Ze zkušenosti, kterou mám z řešení desítek podobných potíží, spojených se zanecháním psa doma samotného, mně zatím vždy vyšlo, že chybu je třeba hledat v rozdělení rolí mezi psem a člověkem.
  Problém nehledejte v tom, že pes je z útulku, myslím, že v tom to tak na 99% určitě nebude. Většinou se nejedná o stesk psa, o zoufalství ze samoty, o obavu psa, že zůstane opuštěn, .......... . Je to o tom, že pes nerespektuje člověka v roli číslo jedna, pes přidělil roli jedna sobě a člověka odsunul do pozice číslo dvě.
  .
  Chybu i nápravu ale musí člověk hledat nejdříve u sebe a až ji najde a odstraní, pak má smysl začít napravovat chování jeho psa.
  .
  Závěrečná poznámka:
  Pokud někdo majitelům psů "nakuká", aby psovi koupili různá šidítka v podobě hraček, do kterých ukryjí jídlo, nebo majiteli dá radu, aby psa unavil procházkou, nebo mu dal před odchodem jídlo, či dobroty, tak vězte, že nic z toho nepomáhá.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka