1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Pes vyje

Petr Pilný (Host) v Čtvrtek, Červenec 25 2013, 07:55
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Máme doma 7 měsíčního labradora a rok a půl starého trp. pinče. Labrador k nám přišel nešťastnou náhodou, když si ho pořídil tchán, ale po-té měl autonehodu a už se o něj nemohl starat. Psovi byli 2 měsíce. S malým pinčem vycházejí výborně. Oba byli naučení na samotu. Nebyl s nima nikdy problém. Už ani nábytek nekousal. Čistotu domá zvládá na jedničku. Ale nedávno jsme se přestěhovali a pak to začlo. Labrador začal otřesně výt kdykoli jsme odešli. Asi po 3 dnech si zvykl na nové prostředí a byl zase klid. Jenže asi po 3 týdnech z ničeho nic opět začal. Už to trvá 14 dní a né a né přestat. Sousedi si už několikrát stěžovali a vyhrožjí nám družstvem a vystěhováním atd. Zkoušeli jsme už vše. Hračky, zapnuté televize a rádio. Kousky oblečení. Hračky se schovaným jídlem. Veliké kosti. Nakonec nás dohnal ke koupi el. obojku, který sice funguje, ale jeho to netrápí a vyje i přes bolest ze šoků. A malý se samohřejmě vždy přidá a vyjí společně. Už opravdu nevíme co s ním a dávat ho někam pryč vúbec nechceme. Moc prosím o radu. Děkuji
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Sobota, Únor 15 2014, 08:17 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  začnu od konce vašeho dotazu. "Dávat psa pryč" není pro člověka jednoché rozhodnutí, protože pes je na člověku absolutně závislý a proto s ním takto "šibovat" každý nedokáže. Navíc, ať je to s jeho poslušností jekákoliv, tak je to nakonec vždy pes, který vás doma přivítá.
  Z toho, co zkoušíte - rádio, televize, hračky s jídlem - nic ani nepomůže. Jsou to jen šidítka, která neřeší problém.
  .
  Domnívám se, že vytí vašeho psa souvisí s vaší výchovou když byl štěně a objevilo se s jeho věkem a to přestěhování byl jen spouštěcí impulz. Většinou, co mám zkušenosti, souvisí vytí s tím, že pes to v domácnosti tak trochu řídí a když páneček odejde, tak se vytí dá do češtiny přeložit jako "kde jste moji sluhové". Pes vydrží výt dlouho a pánečci se stejně nakonec objeví, takže jeho vytí bylo úspěšné a příště své chování zopakuje.
  .
  Elektrika nebude nikdy v tomto případě fungovat, protože pes napřed začne výt a pak dostane ránu. Vytí se mu podařilo, rána se stává očekávaným rizikem dané akce a ve svém důsledku tudíž pes tu bolest nespojí s touhou začít výt. To by ten elektrický impulz musel přijít ve chvíli, kdy začne myslet na že začne výt, to znamená postihnout myšlenku, a to elektrika neumí.
  Už jsme měli psa, který doma štěkal. Panička koupila elektriku a pes se naučit rány obcházet tím, že začal kňučet a našel tóny, na které elektrika nefungovala. A sousedi s nostalgií začali vzpomínat na doby, kdy pes "jenom" štěkal.
  .
  Je to o výchově ve štěněcím věku, nyní sklízíte jen výsledky chyb, které jste udělali, byť samozřejmě neúmyslně. Internet i literatura se hemží zaručenými radami, ale už málokde najdete popis nesprávného chování a pak jeho odstranění pomocí určitého konkrétního postupu. Problém je totiž v tom, že nesprávné chování je důsledek výchovných chyb v minulosti a u psa se musí s nápravou začít tam, kde ty chyby jsou, to je odstranit příčiny.
  .
  Řešit jenom vytí jako samostatný problém bez komplexní návaznosti na všechno ostatní je jenom řešení následků.
  Je to, jako když u auta shoří alternátor a vy jej vyměníte, a on shoří znovu, a tak jej vyměníte podesáté s tím, že budete doufat, že ten poslední už bude fungovat. No, a v servisu vám řeknou, že chyba je třeba v regulaci napětí, nebo v čemkoliv jiném. Takže odstraňovat následek nesprávné výchovy (vytí psa) nikam nevede, je třeba najít chybu ve výchově a v komunikaci se psem a odstranit příčinu.
  Pes nevyje "jen tak, bez příčiny, sám od sebe". Pes vyje proto, že jste jej tomuto chování, byť bezděčně, někdy v minulosti něčím naučili a tam je třeba hledat příčinu. Prostě se psem nějak zacházíte v dobré víře, že je to tak správné a pro vašeho psa děláte to nejlepšíco a přitom netušíte, že v budoucnu se to projeví jako závada, kterou, a to je nejhorší, mnozí majitelé kladou za vinu svému psovi (on je takový).
  .
  Takže odstraňovat vytí jako takové, izolovaně, nejde, je třeba najít chybu ve vašem přístupu ke psovi, ve vaší výchově v minulosti. A to vyžaduje spoustu zkušeností. Nám v hotelu prošlo nápravou chování už k tisícovce psů a tam se ty zkušenosti nasbírali.
  .
  Měli jsme staforda, který doma štěkal a vyl a navíc narážel do oplechovaných východových dveří, protože je prostě chtěl vyrazit. Majitelům hrozilo vystěhování. Pes byl u nás tři týdny, vrátil se k majitelům a po dvou dnech s tím začal nanovo. Tak se pes k nám na tři dny vrátil, já osobně jsem psa odvezl k majitelům, ti odešli z bytu, doma zapnuli web kameru. Já jsem psa přivedl k nim doú - vše je na webce - pes si lehl do pelechu a já jsem odešel a pes tam ležel celou dobu mé nepřítomnosti. S majiteli jsme chodili hodinu a půl po venku, já jsem se sám vrátil a pes stále ležel v pelechu. Pak přišli majitelé, já jsem po chvilce odešel. Majitelé se odstrojili, uvařili si kávičku, pustili televizi - prostě taková normální večerní pohoda. Pak se oblékli a odešli z bytu. Ještě nebyli venku a pes již začal naplno řádit.
  Tak majitelé konečně byli ochotni připustit, že chyba není ve psovi a nakonec po velkém úsilí se podařilo upravit chování majitelů a bylo po problému.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka