1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Psi se perou

Josef Polena (Host) v Čtvrtek, Listopad 29 2012, 08:35
Vážení, prosím o radu v následující situaci. Mám psa Jacka Russella 8 let. Dcera má jeho potomka - psa 3 roky. Donedávna při návštěvě se psi navzájem vyhýbali, navzájem se trpěli, dceřin pes byl submisivní. Poslední dobou, kdykoliv dcera se psem přijde, dojde ke konfliktu. Oba dva psi, obzvlášť ten můj, jsou dominantní. Doma jsou zlatí. Když jdeme dceři psa venčit společně, můj pes do bytu dcery ani nechce vstoupit. Stejně je tomu v poslední době i při návštěvě dcery u nás, její pes nechce jít dál. Oba psi nemají rádi žádného pejska. Co mám udělat, aby se situace změnila? Mám obavu, nechám- li je poprat do konce, že mu můj pes ublíží. Již takovou zkušenost mám u jiného psa.
Za radu či doporučení Vám srdečně děkuji.
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pondělí, Prosinec 31 2012, 01:54 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  Začnu od konce, ani já bych v této situaci nenechal psy se poprat úplně do konce. Nechávám psy, aby si své drobné dotazy typu - "kdo z nás dvou to tady dneska bude řídit" vyřizovali bez mého zásahu, ale jen do určité míry, pokud hladina adrenalinu stoupne výše, než je zdrávo, vstanu a stačí jeden jediný můj pohled a je okamžitě klid, už nemají problém, už nejsou protivníci na různých březích řeky, už jsou oba ve stejném průšvihu, už nemají problém spolu, ale mají najednou mnohem závažnější problém, a to jsem já. V okamžiku, kdy zaklapnou, uvolním postoj, psi si svým vzorečkem chování - ukončili okamžitě rozhořívající spor - "zachránili kůži", vše tím okamžikem končí jako když utne, v tu ránu je klid a nikdo se k tomu již nevrací.
  .
  Ti vaši psi nemají vyřešeno vzájemné postavení a zjevně se ani jim do toho sporu nechce, proto nechtějí jít jeden k druhému. Tak jako my, lidé jsme různých povah, družný, společenský, samotář, kliďas, cholerik, .... doplnit si může každý sám, tak i psů se projevuje různost povah.
  Někdo řeší problém tak, že se mu vyhne, někdo přijímá okamžité, razantní, nekompromisní řešení bez ohledu na následky. Podobně je tomu i u psů, i když tady kopírování lidské psychiky a lidských emocí do psího světa nelze jednoduše aplikovat. Ale pro přiblížení problému jako příklad to je užitečné.
  .
  Na druhou stranu, pes musí strpět manipulaci, musí strpět to, že bude někde, kde být nechce, je mu to nepříjemné, ale prostě musí. Tak jako i my lidé musíme leccos - mnohdy velmi nepříjemného skousnout a nikdo nás nelituje.
  .
  Ve vašem případě to je o poslušnosti, ale také o tom, že člověk je ten, kdo vše organizuje a pes se dobrovolně podřizuje. Tak i zde by jste vy dospělí měli být schopni dát psům povel a oni budou muset strpět vzájemnou přítomnost, aniž by jeden z nich vyvolal nějaký konflikt.
  .
  Psy jsem neviděl. takže nevím, jak jsou na tom s poslušností. Je tady jen problém ve věku staršího psa. Je mu osm let a na místě není otázka, zda jej lze v tomto věku ještě měnit, na místě je otázka, zda v tomto věku chceme ještě psa přeučovat.
  Problém se měl řešit v době, kdy mladší byl ještě malé štěně a velký měl v té době pět let. Pak by starší dělal "vzorného taťku" a "učitele", mladší by si jej bral jako vzor, učil by se od něj, vážil by si ho, respektoval by jej a k žádnému problému by nyní nedošlo.
  Je to jako se zuby u člověka: buď se dá zubnímu kazu předejít včasnou preventivní péčí, nebo vše zanedbáme a pak máme v ústech namisto zubů střepy a čeká nás už jen protéza.
  .
  Pokud chcete věc probrat podrobněji, zavolejte mne na můj telefon 773 698 345, nebo mně na sebe pošlete váš telefon a já se vám ozvu.
  .
  S pozdravem RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka