1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Strach z vodítka
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Strach z vodítka

Anna Wallerová (Host) v Sobota, Únor 09 2013, 09:31
Dobrý den,kamarádka má border kolii je to ještě štěně(8 měsíců) a má hrozný strach z vodítka i obojku.Okamžitě uteče jen když je vidí a když jí někdo vodítko připne tak doslova křičí a i na několik hodin se schová.Děkuji
2 responses Add Yours
     
 • Odpověděl Karel Zelníček v Sobota, Únor 09 2013, 10:33 · Skrýt · #1
  .
  Dobrý den,
  .
  Dotaz je velmi stručný, nevěřím, že pokud se fenka takto chová vůči vodítku a obojku, že toto je jediné "závadové" chování této border colie. Pokud má pes takovouto prudkou reakci na vodítko, jak pak majitelka řeší všechny ostatní běžné záležitosti, jako je venčení, přivolání, poslušnost, kontakt s jinými psy, s lidmi, ošetření u veterináře, ošetření psa v domácnosti, stříhání drápů, koupání, česání, koš na mordě, jak se fenka chová v dopravních prostředcích, .... Je na místě otázka, kdo s tím psem co všechno dělal, nebo, lépe vyjádřeno, nedělal, ačkoliv dělat měl.
  Otázku vodítka a obojku je nejlepší řešit ihned poté, co si štěně přivezete domů. Ale zvyknout psa na obojek a vodítko v osmi měsících bych nepovažoval za neřešitelný výcvikový úkol.
  Jak vypadá socializace tohoto psa? Při správné výchově pes plně důvěřuje majiteli, v klidu snáší veškeré běžné úkony u veterináře, strpí veškerou běžnou manipulaci, naučí se lézt po žebříku nahoru i dolů, ..., prostě zcela věří svému majiteli a v klidu se řídí jeho pokyny..
  .
  Měl jsem na nápravě chování několik malých psů (čivava, jorkšír, ...), kteří měli bázlivé chování, ale v mnoha případech se ukázalo, že se jednalo buď o vyhýbavé chování, kdy pes se svým "bojím, bojím, ..." dokázal vyhnout nějakým situacím, které považoval za nepohodlné, nebo nepříjemné, nebo se také jednalo o dominantní chování, kdy se pes svým "bojím, bojím, ..." naučil si vynucovat pozornost pánečků kdykoliv si usmyslel, že už se mu dostečně nevěnují, nebo psa, který se "bál" jíst v přítomnosti lidí, kradl si z misky po jedné granulce a chodil je jíst pod postel a pak krmení bylo jedno velké divadlo pro celou rodinu.
  Také jsem měl na nápravě bázlivého chování jednoho honiče, který na vycházce v okamžiku, kdy se setkal s prvním člověkem, lehl na zem a odmítl jít dál a nechtěl jít ani zpět a majitel jej musel prostě a jednoduše dál nést.
  .
  Obvyklé je spíše to, že když majitel vezme do ruky vodítko, tak se pes začne radovat, že se jde na vycházku a majitel spíše řeší problém skákání po nohách, nebo vyštěkávání.
  .
  Ve vašem dotazu je třeba opravit výraz "osmiměsíční štěně". Fenka po fyzické stránce dospívá mezi sedmým až devátým měsícem, v tomto věkovém období postupně zcela zmizí štěněcí chování, fenka se již se postupně zapojuje do běžného života ve smečce, začíná se smečkou lovit a buduje si svou pozici v hierarchickém postavení ve smečce. Smečka fenkám v tomto věku také přestává tolerovat štěněcí chování.
  Pojem fyzická dospělost nelze zaměňovat s pojmem duševní zralost. Pes je po duševní stránce vyzrálý mezi druhým a čtvrtým rokem věku jednak v závislosti na plemeni, ale pak také na způsobu výchovy. Je to jako u lidí, tam také hraje v tomto směru výchova podstatnou roli.
  Za štěně bych psa považoval tak do čtvrtého, až šestého měsíce, poté se dá hovořit o dorostenci a od desátého, nebo dvanáctého měsíce pak jde již o mladého dospělého psa.
  Tak třeba psi loveckých plemen (ohaři, slídiči, retrívři, teriíři a jezevčíci, honiči, barváři) mohou v šesti měsících již absolvovat zkoušku vloh, v deseti měsících jednodenní zkoušky lovecké způsobilosti a po roce věku pak mohou absolvovat všestranné zkoušky, které jsou již velmi náročné a jsou dvoudenní.
  .
  Jeden z mých psů byl v šesti měsících na prestižní klubové zkoušce vloh první z 48-mi soutěžících psů, další pes také v šesti měsících na jiné klubové zkoušce vloh druhý z 24 psů s titulem CACT (čekatel šampiona práce), další v deseti měsících vyhrál lesní zkoušky a v jedenácti měsících získal na klubových zkouškách lovecké způsobilosti (lesky a podzimky) dvakrát titul CACT, další pes - ohař složil v deseti měsících vodní, lesní a podzimní zkoušky. Kdo cvičí ohaře, ví tak trochu, o čem je řeč.
  Takže v osmi měsících mluvit o psu jako o štěněti není správné.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
 •  
 •  
  Odpověděl Wallerová Anna v Sobota, Únor 09 2013, 12:00 · Skrýt · #2
  Na procházku s ní chodí bez vodítka to je vše co vím.Určitě bude víc problémů,snažila jsem se jim vysvětlit ať se k ní nechovají jako k dítěti je to pes ,ale neuspěla jsem.Tím pádem nefunguje to , že pán je vůdce smečky.Mám tu možnost se pokusit psa napravit ,ale nechci neco podcenit nebo pokazit ,několikrát jsem jim doporučovala kontaktovat odborníka.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka