1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
1A Výcvik psů Psí poradna Tibetská doga - poslušnost
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Tibetská doga - poslušnost

Ivana (Host) v Čtvrtek, Únor 13 2014, 09:42
Dobrý den, máme psa tibetské dogy (stáří 1 rok a 9 měsíců). Je od mala zvyklý na děti, ostatní psy, ... - vše super. Každý den jsme psa na procházce nechali proběhnout, nejdéle na 2. přivolání přiběhl. Držel se kolem nás, hrál si. Je to asi 14 dní, co přestal venku úplně poslouchat. Nereaguje na přivolání, na různé pamlsky, úplně nás venku ignoruje. Od mala k nám chodí pán s fenou a psem Cane Corso. Vždy si spolu hráli. Nyní je sice vyhlíží, když je na vodítku, tak by s nimi blbnul, ale jakmile ho pustíme, tak si jde zase po svém a i je ignoruje. Někdy v noci běhá po zahradě, vyje a snaží se podhrabat pod plotem. Dříve to také nedělal, nechávali jsme ho na zahradě, i když jsme jeli do práce. Teď je raději v kotci. Prosím o radu, zda to může být způsobené háráním fen někde v okolí (nejbližší vesnice, kde mají psy je cca 3 km), nebo má nějakou opožděnou pubertu? Nebo máme začít od začátku se cvičením? Nejhorší je, že na zahradě a na vodítku poslouchá. Díky moc. Ivana
1 odpovědí Add Yours
     
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Pátek, Únor 14 2014, 08:50 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  K vašemu dotazu:

  na "...opožděnou pubertu..." uvádím:
  Pes po fyzické stránce začíná dospívat mezi 9. a 11. měsícem věku, to už mu smečka přestává tolerovat štěněcí chování, u psa se odvíčkovává naplno základní pud, to je budování pozice ve skupině. Jednak se snaží vystoupat co nejvýše, na druhé straně si pečlivě hlídá, aby nebyl v rámci skupiny o nějaký stupínek ponížen.
  Mezi prvním a třetím rokem věku pak dozrává po stránce psychické. Postupně si uvědomuje svou sílu, upevňuje si vzorečky chování, kterými řešil situace, do kterých se dostává opakovaně a používá ty "vzorce chování", které mu přinášejí prospěch.
  Takže s dvouletým psem se dá na změně chování pracovat snadněji, než se psem pětiletým.

  "...je to 14 dní, co přestal venku úplně poslouchat. Nereaguje ... na pamlsky ... úplně nás ignoruje..."
  Odpověď tak ztrochu souvisí s předešlým odstavcem:
  .
  1. Vy berete svého psa na vycházku. Z pohledu člověka je to, jako že svému psu na jedné straně poskytuje něco, čeho by si pes měl vážit a být za to člověku vděčný. Z pohledu psa, který nemá vybudovaný kontakt na člověka, je to bráno z druhé strany - pes by chtěl svobodu úplnou, on člověka ke svému životu nepotřebuje, chtěl by běhat dál a člověl jej omezuje. Z pohledu člověka je psovi dáváno, z pohledu psa je člověkem odebíráno, chtěl by víc.
  .
  2. Přivolání. Ubecně rozšířeným omylem vy "výcvik povelu ke mně" na mnoho různých způsobů, pamlskem počínaje, přes stopovačku až po elektrický obojek a konče často vycházkami na vodítku, takže v tom posledním případě se ze psa stává doživotní vězeň na vodítku a vycházka je z jeho strany naplněna neuskutečněnou touhoou se volně proběhnout (psa to stresuje). Vaše pamlsky měli pro vašeho psa vysokou hodnotu když to bylo malé štěňátko, nyní má pamlsek hodnotu nula, což jste ostatně zjistili sami.
  .
  3. Pokud vycházka vypadá tak, že psa "vezmeme na vycházku" = "pes něco dostává" = "pro svého psa děláme to nejlepší, co mu můžeme poskytnout" a pak jej na vycházce opakovaně přivoláváme (platí spíše pro psy, kteří nemají k člověku vybudovaný vztah), pes přestává přicházet, nevidí v tom žádný smysl a nemá propříchod na povel žádný racionální důvod.
  Pokud nemá člověk vybudovaný pevný kontakt na svého psa, tak psa přivolá, pochválí jej (dá mu pamlsek) a řekne volno. Až to takto udělá opakovaně víckrát, pes, pokud jiné zájmy jsou pro něj víc, než je kontakt s člověkem, nerozumí tomu, proč má stále odbíhat od věcí, které jsou pro něj tak zajímavé a přestane přicházet.
  .
  "...vždy si spolu hráli, nyní je sice vyhlíží ... al jakmile ho pustíme, ... tak je ignoruje"
  Další obecně rozšířený omyl - pes si chce hrát s jinými psy. Toto chování psa - běhat s jinými psy a honit se s nimi, není pro psa a jeho život "to nejvíc, co mu my lidé můžeme dopřát", my toto chování, tím že je podporujeme, tak je u psa posilujeme. Když se na tento problém nedíváme očima majitele psa, tak to zběsilé lítání a běhání po výbězích často končí vrčením a chňapnutím, neposlušností, odnaučujeme psa přivolání, učíme jej běhat se smečkou a oslabujeme jeho vazbu na člověka.
  Váš pes tím, že se nestará o jiné psy, se chová přirozeně, toto je normální chování dospělého psa. Proč by pes měl dělat ve svém volnu něco, co chcete vy. Myslím, že ve svém volnu by měl mít možnost (v rámci určitých daných mezí) dělat to, co chce on, vy mu v jeho volnu děláte jen "pedagogický dozor".
  Mí psi si jiných psů také nevšímají, protože jsem je k lítání s oststaními psy nikdy nevedl. Ne, že by se s jiným psem neproběhli, nebo se nehonili, popřípadě si nehráli na lovce a kořist, ale stačí jim chvilka a pak si už druhého psa nevšímají a "jdou si po svém".
  .
  "...nejhorší je, že na zahradě a na vodítku poslouchá..."
  Další nesprávná věta. Téměř všichni majitelé řeknou o svém psu, že poslouchá, ale hned stejným dechem začnou vyjmenovávat situace, kdy neposlechne. Pokud pes neposlechne tehdy, když to potřebujeme, tak pes neposlouchá.

  Závěrem k vašemu psovi.
  Tibetská doga je silný pes s ochranářským chováním na svém teritoriu. Je si své síly plně vědoma. Váš pes vás ke svému životu nepotřebuje, vy byste chtěli, tak jako každý majitel, mít psa, který vás bude mít rád, který vás bude poslouchat, bude chtít být s vámi. Ale způsob života, který mu umožňujete vše toto vylučuje. Pes má k dispozici zahradu, je tam sám, dělá si tam co chce.
  Já doporučuji každému majiteli psa tam, kde je to aspoň trochu možná, mít psa u co nejvíc u sebe, primárně se zaměřit na budování kontaktu psa na člověka, být pro psa - chci se důsledně vyhnout "zprofanovaným pojmům" Vúdce smečky, Alfa samec, ... - něco jako kapitán mužstva na lodi. To je ten, kdo všechno řídí, organizuje, hodnotí, ale také nese za všechno plnou odpovědnost.
  .
  Toto vše, co jsem vyjmenoval, se musí budovat u štěněněte, ve dvou letech, obzvláště u tibetské dogy jednoduchá rada na nápravu neexistuje. Tady se jedná o nápravu chování a to vyžadoje spoustu zkušeností.
  Můžete nám zavolat na naše telefonní číslo 773 698 345, nebo nám na sebe pošlet telefon a my se vám ozveme zpět.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka