1A Hotel pro psy Brno

Výcvik psů Kontakt

Rybkova 23, Brno - Kraví hora
AREÁL VUT Brno
Iveta Kudrnáčová

Email: info@1a-hotelpropsy.cz
Mobil: +420 720 396 746


Výcvik psů Brno, Powered by Joomla! and designed by Pavucinka web hosting
 • Tags
  Tags
  View tags that are created on the site and filter discussions by tags.

Výchova SAO

Zuzana Kocourková (Host) v Pátek, Únor 14 2014, 02:02
Dobrý den. Potřebuji radu. Máme půlroční fenku středoasiata. Je velice temperamentní, svéhlavá a živá a nevíme si rady s její výchovou. Dříve jsme měli psa šarplanince a pyrenejáka a s těmi jsme neměli problém. Neustále skáče, když se jí něco vytkne, tak odmlouvá ( vrčí, štěká, kouše ) a když se takhle rozdivočí, není k zastavení. Můžete mi někdo poradit jak na ni? Už víme, že silou nic nezmůžeme. Z toho si nic nedělá. Pokud s ní něco neuděláme, bojíme se, že nám přerostě přes hlavu. Prosím o radu. Děkuji. Z.
3 responses Add Yours
     
 • Odpověděl Karel Zelníček v Neděle, Únor 16 2014, 02:20 · Skrýt · #1
  Dobrý den,
  .
  jediná rada, za kterou ručím, je vzít vašeho psa, přijet s ním k nám a nad ním s vámi vše probrat. Umíme vás naučit, jak to udělat, aby chování vašeho psa začalo být takové, jak potřebujete.
  Ona totiž nefunguje nejen síla, a piškoty, velmi škodlivé je neustálé okřikování psa. Pokud pes něco udělá nesprávně, a my jej okřikneme, tak se v našem hlase objeví emoce hněvu (to pes zná, tomu pes rozumí), ale pokud nemáte pokračování, tak je to také úplně špatně.
  .
  Pes je zvyklý na stupňování: 1 = výhružný postoj, 2 = zavrčení a ukáže pysky, 3 = kousne.
  Vy stále používíte jedničku a váš pes dobře vnímá, že nemáte v zásobě dvojku a trojku. U psů mezi jedna a tři uplyne zlomek vteřiny, dostatek času pro níže postaveného, aby ustoupil. Vy však používate stále jenom jedničku a váš pes to vnímá jako slabost. To je jako když učitelka potřicáté během půlhodiny opakuje "nebavte se". Pak se stane, že žáci po ní házejí křídou.
  .
  My také neumíme dvojku a trojku, proto u nás psy ani neokřikujeme, protože ani my nemáme pokračování, jak jsem výše napsal, my na to máme svoji fungující metodiku, pomocí které se tomuto vyhneme, a kterou vám umíme ukázat a vysvětlit.
  .
  Takže nyní jsem vám sebral poslední prostředek, který k ovládání svého psa používáte a už nemáte nic dalšího, protože piškoty a násilí jste moudře sama hned v úvodu vašeho dotazu zavrhla.
  .
  Umíme vám váš problém se zárukou výsledku vyřešit. Není to ale na písemnou radu, to opravdu musíte přijet se psem k nám a my vám ukážeme, jak na to.
  Pokud jste z daleka, múžete si na to vyčlenit dva - tři dny (s přespáním), my se vám budeme po celou dobu věnovat a garantujeme, že si odvezete úplně jiného psa.
  .
  Jinak z vašeho dotazu je jasné, že víte, co je špatně, takže není nutno vám to vyjmenovávat, vám je jasné, co chcete: ukázat jak. To opravdu není jen o radě, to je celý soubor na sebe navazujících fungujících postupů, který dává zaručené výsledky a funguje na psy od dvou do osmdesáti kilo.
  .
  Nejsme klasický cvičák, s každým majitelem a jeho psem pracujeme individuálně a za výsledky své práce, jak jsem psal výše, ručíme. Zavolejte nám na náš telefon 773 698 345, nebo nám na sebe pošlete telefon a můžeme se domluvit na jakékoliv formě pomoci.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
 •  
 • Odpověděl Zuzana Kocourková v Neděle, Únor 16 2014, 06:56 · Skrýt · #2
  Děkuji Vám za odpověď.
  Ano jsme z daleka, takže naše návštěva u Vás nejspíš nebude možná, ikdyž by to zajisté bylo velmi přínosné.
  Před SAO jsme měli šarplanince, který byl také svéhlavý a svůj. Měli jsme s ním jen jeden problém v době, kdy si začínal dospívat a chtěl být vůdce své smečky :-) Mého taťku napadl a ten ho usměrnil do patřičných mezí, praštil s ním o zem a už si to nikdy nedovolil a nebyly s ním problémy. Vím, že tělesné stresty jsou k ničemu, ale u něho to zabralo :-)
  A s pyrenejákem jsme také neměli nejmenší problém a nikdy jsme žádného psa necvičili a oba uměli poslouchat na slovo :-) Nevím, proč u SAO to také nefunguje. Říkali jsme si, že když jsme zvládli šarplanince, tak zvládneme už cokoli :-) Ona
  poslouchá jen taťku, ten si s ní umí poradit a usměrnit ji, ale z nás ostatních si nedělá vůbec nic. Ví, na koho si může něco dovolit a na koho ne. Jak je mladá, tak je divoká a úžasně chytrá ( řekla bych že někdy až moc ). :-) Zklidní se s věkem?
  Děkuji a přeji hezký zbytek dne. Z. Kocourková
 •  
 •  
  Odpověděl Karel Zelníček v Neděle, Únor 16 2014, 07:13 · Skrýt · #3
  Dobrý den,
  .
  přílišná glorifikace psa "...úžasně chytrá..." je na škodu, stačí mít to jako myšlenku v hlavě, vy tím obdivujete svého psa a kdo je obdivován, ten je výše postaven.
  .
  Moc se mně líbí vaše věta - "...nikdy jsme žádného psa necvičili a oba uměli poslouchat na slovo...". Ano, tak je to správně, pes nepotřebuje výcvik, pes potřebuje výchovu.
  .
  Ano, zásah, jaký udělal taťka fumguje, ale to je o tom, že on se k tomu psu zachoval jako pes. Ten zásah byl myšlen vážně, byl ultimativní, razantmí, nekompromisní, ale byl krátký a šetrný. To každý nedokáže, a pokud tomu zásahu chybí něco z toho, co jsem vyjmenoval, situaci jen zhoršíte.
  Váš taťka to totiž myslel v ten moment doopravdy, byl rozhodnut to dotáhnout do úplného konce a ten pes to na něm poznal a podvolil se mu.
  Tam šlo o emoce, pes ještě nebyl psychicky vyzrálý, takže emoce dospělého člověka, který má vysokou míru asertivity byla víc, než emoce nevyzrálého psa. Tady nešlo ani tak o fyzický zásah, jako o emoční tlak a ten pes se v tu chvíli začal opravdu bát o svůj život, uhnul a taťka v ten moment přestal. Pes si pak k němu již nikdy nedovolil, vyříkali si to jednou pro vždy a jakoby na závěr váš taťka vašemu psu sdělil - víc už o tom nebudeme mluvit.
  .
  To nebyl trest, to byl naprosto korektní souboj o postavení těch dvou vůči sobě ve skupině. Váš pes byl v té době už silnější po fyzické stránce, ale neustál to emočně, proto se podřídil. Toto okopírovalo chování psů ve smečce a proto to zafungovalo.
  .
  Pokud by to zkusil na pětiletého cizího silného psa, tak by to pro něj pravděpodobně nedopalo dobře.
  .
  Je to o načasování, odhodlání, intenzitě, razanci, šetrnosti, .... To je o citu pro situaci, to se nedá naučit, to musí mít člověk v sobě. Já to také dokážu, ale u psů to nedělám. U svých to nepotřebuji a pro cizí mám vypracovanou metodiku, při které stačí používat sílu tříletého dítěte, kombinovanou s trpělivostí a důsledností, to pak totiž zvládnou i majitelé psa. Psy proto napravujeme za přítomnosti majitele, nemáme s tím žádný problém to každému ukázat.
  .
  To, jak zvládl váš taťka svého psa, jsem jen okomentoval, neboli "přložil do češtiny", hlavně proto, abych zdůraznil, že nešlo o trestání psa a psovi nebyla způsobena újma. Poté, co se pes podvolil, se za vším udělala tlustá čára.
  Ale má to jeden háček a to podstatný, funguje to jenom tomu jednoimu, kdo si to takto se psem vyřídí, je to nepřenosné na jiné lidi. To je také důvod, proč to u vás funguje jen taťkovi a ostatním to nefunguje.
  .
  To je také hlavní důvod, proč to zásadně nelze použít při nápravě chování psa, musel by to samé pak udělat i majitel. Takže z mé strany důrazné doporučení - je-li to aspoň trochu možné, vyhněte se tomu. Jednoduše se tomu dá vyhnout, když máte psa od štěněte a řádně jej vychováváte, tak pak nemusíte k tomuto prostředku nikdy sáhnout.
  .
  RNDr. Karel Zelníček.
Vaše odpověď

Facebook

Licence Creative Commons 1A Hotel pro psy a Výcvik psů Brno, jejimž autorem je 1A Hotel pro psy s.r.o. , podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko
Výcvik psů Brno, Hosted on MyDreams.cz, Design by Pavučinka